کتابخوان ها در انتظار “صدِ روسی”

به گزارش کتابونه؛ میثم رشیدی مهرآبادی پژوهشگر و نویسنده دفاع مقدس گفت: کتاب جدیدم با عنوان «صدِ روسی»‌ شامل خاطرات عبدالعلی یزدانیار از جانبازان دوران دفاع مقدس این روزها در حال ویرایش نهایی است و بناست طی روزهای آتی به چاپ برسد.

وی افزود: با آقایی یزدانیار راوی این کتاب در مراسم رونمایی از کتاب «حاجی‌فیروز» (خاطرات یکی از دیده‌بان‌های جنگ) آشنا شدم. با توجه به تاکیداتی که دوستان و همرزمان ایشان برای بیان و ثبت و ضبط خاطراتش داشتند و همچنین اصرارهای من، گفتگو و مصاحبه‌هایمان آغاز شد. این رزمنده سال‌های دور خیلی از بیان خاطرات و حماسه‌هایش خودداری می‌کرد و به‌زحمت توانستم به او بقبولانم که ذکر خاطراتش برای ثبت در تاریخ ضروری است.

این پژوهشگر گفت: بسیاری از خاطرات را به‌صورت مکتوب دریافت کردم و سعی کردم با امانت‌داری آن‌ها را ویرایش کنم. در این کتاب صحبت از شهدای زیادی شد اما ناصر اصفهانی و سید یحیی ترابی سهم بیشتری بین این شهدا دارند و اتفاقاتی که برای این دو شهید رخ داد، بخش‌های مهمی از کتاب را تشکیل می‌دهد. این‌که راوی این کتاب یک رزمنده ساده است، نکته‌ای را به من و مخاطبان ادبیات دفاع مقدس گوشزد می‌کند و آن نکته این است که انتشار خاطرات رزمندگان در هر سطحی، نشان می‌دهد هنوز گنج‌های زیادی در فرهنگ دفاع مقدس ناشناخته مانده و می‌شود جنگ تحمیلی را به تعداد همه رزمندگانش مورد کند و کاو قرار داد. در حال حاضر، نگارش خاطرات شهید مرتضی زهره‌وند و استاد روحانی‌نژاد از معلمان و خیران معروف تبریزی را در دست تالیف دارم. همچنین دریافت خاطرات یکی از فرماندهان جنگ تحمیلی با محوریت عملیات برون‌مرزی از جمله فعالیت‌هایی است که در حال انجامش هستم.

رشیدی مهرآبادی در توضیح انتخاب نام کتاب گفت: «صدِ روسی» نام خمپاره‌ای است که به‌وسیله گلوله آن، اتفاق مهمی رخ می دهد که شرح آن را می شود در کتاب، پیگیری کرد. اما به‌طور کلی، خمپاره صد، یکی از سلاح‌های نسبتا دورزن، قوی و کشنده سال‌های جنگ بود. کتاب «صدِ روسی» با ۱۱۲ صفحه در حال ویرایش و آماده‌سازی برای انتشار توسط نشر مجنون است.

منبع: مهر

 

انتهای پیام/

 

Leave a Reply