کتاب “تاریخ دفاع مقدس”؛ شرح داستان خیانت یک سرهنگ

به گزارش کتابونه؛  «صفوی: سلاح ما در حد تفنگ ژ. ۳، آر. پی. جی ۷ و تیربار ام. ژ. ۱ آ. ۳ بود ه. تیربار خوبی بود. در حد پنجاه، شصت صندوق مهمات هم از اصفهان آوردیم، ولی خب مهماتمان تمام شد. از سرهنگ صدری فرمانده لشکر ۲۸ کردستان خواستیم به ما مهمات بدهد. ایشان نمی‌داد و می گفت آقای بنی صدر دستور داده است که به پاسدار‌ها مهمات و سلاح ندهید.

اردستانی: در کتاب ۲۲ روز مقاومت در سنندج این موضوع چاپ شده است.

صفوی: حالا معذوراتی هست، من نمی‌دانم. به هر حال من پیش ایشان رفتم و گفتم جناب سرهنگ ما اینجا مهمات نداریم؛ شما به ما مهمات بدهید. ایشان گفت: آقای بنی صدر فرمانده کل قوا و رئیس جمهور به ما چنین دستوری داده‌اند. من هم کلت کالیبر ۴۵ را درآوردم و تهدید کردم اگر ندهید شما را به جرم همکاری با ضد انقلاب محاکمه می‌کنم. شاهد این جلسه آقای هدایت لطفیان فرمانده سابق محترم نیروی انتظامی است. سرهنگ صدری لرزید و گفت: برادر رحیم این اسلحه را بردار، هر چه می‌خواهید می‌دهیم. گفتم خب بنویس. نوشت یک زاغه مهمات سبک. من گفتم فایده ندارد، الآن افسر مهمات همراه نماینده ما به زاغه برود و مهمات را بار بکنیم و برویم. همین کار هم شد. این جوری ما مهمات می‌گرفتیم»

این بخشی از کتاب تاریخ شفاهی دفاع مقدس به روایت سید یحیی (رحیم) صفوی است. جلد اول این کتاب با عنوان از سنندج تا خرمشهر شناخته می‌شود. این کتاب به کوشش حسین اردستانی و به همت مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر شده و در دسترس مخاطبانش قرار گرفته است.

جلد اول کتاب تاریخ شفاهی دفاع مقدس به روایت سید یحیی (رحیم) صفوی در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی به زیور طبع آراسته شده است. از عناوین فصل‌های این کتاب می‌توان به کردستان را آزاد می‌کنیم، طرح آزادسازی سنندج، محاسبه اشتباه رژیم عراق در شناخت امام، سپاه و مردم و اقدامات آیت‌الله خامنه‌ای و فرماندهی بنی‌صدر در جنگ اشاره کرد. فینال جنگ در خرمشهر، گرفتن سر پل بزرگ؛ مرحله اول عملیات بیت‌المقدس، عوامل مؤثر در فتح خرمشهر و پیروزی راهبردی ایران از دیگر عناوین فصل‌های اصلی این کتاب است.

شایان ذکر است، تاریخ شفاهی فرماندهان، یکی از مهم‌ترین منابع دفاع مقدس برای تاریخ‌نگاری و آگاهی جامعه از چیستی، چرایی و چگونگی این رویداد مهم تاریخ معاصر ایران به شمار می‌رود، زیرا فرماندهان سطوح مختلف عملیات‌ها را طراحی، برنامه‌ریزی و اجرا می‌کردند. آن‌ها در جنگ هشت ساله برای آزادسازی سرزمین‌های ایران و استیفای حقوق ملت و انقلاب، با تکیه بر توانمندی‌های خودی، بر ضد دشمن بعثی نورد‌های بزرگی انجام دادند که در پیشینه تاریخی این ملت چنین توانمندی‌هایی کمتر به چشم می‌خورد. ایران در آینده می‌تواند با اتکا به تجربه و دستاورد‌های علمی و مکتب دفاعی دوران دفاع مقدس، زندگی بالنده‌ای داشته باشد و در محیط پیرامونی خود نقش مؤثری ایفا کند.

گفتنی است، جلد اول کتاب تاریخ شفاهی دکتر صفوی متن گفتگو‌های ۲۸ جلسه است که از تولد وی تا پایان عملیات بیت‌المقدس و آزادسازی خرمشهر را شامل می‌شود.

انتهای پیام/

Leave a Reply