کتاب “دروازه مردگان” به مصر می رود

به گزارش کتابونه ؛  نخستین مجلد از سه‌گانه «دروازه مردگان» با عنوان «قبرستان عمودی»‌ تازه‌ترین کتاب حمیدرضا شاه‌آبادی است که برای مخاطب نوجوان نگاشته شده و از سوی نشر افق منتشر شده است.

آژانس ادبی پل اخیراً و در حاشیه نمایشگاه کتاب استانبول رایت این کتاب را به انتشارات سما در مصر فروخته و قرار است این کتاب در مصر به زبان عربی منتشر شود. این آژانس هم‌چنین رایت کتاب دیگر این نویسنده یعنی «کافه خیابان گوته» را نیز به این انتشارات واگذار کرده است.

«دروازه مردگان» رمان سه‌گانه‌ای است که در ژانر وحشت و ویژه نوجوانان نوشته شده است.  وقایع اصلی داستان‌ها در دوره قاجار می‌گذرد و طی آن‌ها جزئیاتی از تاریخ تهران قدیم و آدم‌های آن دوران برای خوانندگان روایت می‌شود.

شاه‌آبادی درباره چگونگی نوشتن این داستان می‌گوید: تقریباً سه سال پیش بود که در حال تهیه مقاله‌ای درباره وضعیت کودکان ایران در دوره قاجار بودم که حین پژوهش برای نوشتنِ این مقاله به گزارش‌های نظمیه دوره ناصرالدین شاه برخوردم و چیزی که در این گزارش‌ها بیشتر از همه نظرم را جلب کرد خبرهایی بود که به غرق شدن کودکان خردسال در حوض‌خانه‌ها اشاره داشتند، تقریباً هفته‌ای نبود که یک کودک در حوض خانه‌ای خفه نشود. خواندن گزارش‌ها حس خاصی در من ایجاد کرد. انگار این حوض‌ها دروازه‌ای بودند به جهان دیگر و این مقدمه نوشتن رمان سه‌گانه «دروازه مردگان» شد.

در داستان «قبرستان عمودی» پسربچه‌ای به اسم رضا به شکل غیرمنتظره‌ای از یک خانه مرموز سر در می‌آورد. خانه‌ای که در دیوارهای آن جنازه‌هایی دفن شده‌اند. در این خانه بچه‌های زیادی به کار قالیبافی مشغولند. به دنبال حادثه‌ای یکی از بچه‌ها در حوض خانه غرق می‌شود و بعد از آن حوادث عجیبی شکل می‌گیرد که بدنه رمان را خلق می کند.

انتهای پیام/

Leave a Reply