کتاب “روش‌شناسی پژوهش‌های فلسفی” به کتابفروشی ها رسید

به گزارش کتابونه ؛ انتشارات ققنوس اخیراً کتاب «روش‌شناسی پژوهش‌های فلسفی» نوشته علی اصغر حعفری ولنی را منتشر کرده است.

در بخشی از این کتاب آمده است: اگر یکی از اهداف تعلیم و تربیت را مواجهه با مسائل آینده و نوآوری بدانیم، باید علاقه به مطالعه و پژوهش علمی در کانون توجه قرار گیرد و تقویت شود، زیرا دانشی که از طریق مطالعه و تحقیق به دست می‌آید ثبات و پایداری بیشتری در ذهن دارد. اصولاً، رغبت به مطالعه و پژوهش امری متکی بر فعالیت‌های ذهنی و تجربی پژوهشگر است؛ یعنی خود باید در مسائل علمی کند‌وکاو کند، نه آن‌که این مسائل در قالب‌های نظری آماده در ذهن او گنجانیده شود. به بیان دیگر، «هدف تعلیم و تربیت انباشتن ذهن از دانش نیست، بلکه وسیلۀ دستیابی به یافته‌های علمی به منظور خلاقیت و سازندگی است. از طرف ‌دیگر، این‌طور به نظر می‌رسد که بیان کلیشه‌ای دانش موجب ایجاد اثرات نامطلوبی می‌شود.»

در معرفی پشت جلد این کتاب آمده است: «روش‌شناسی پژوهش‌های فلسفی» تجلی چهره جدیدی از هویت ابزاری منطق و جنبه مهارتی آن است. در این کتاب،‌ پژوهش همان فکر و روش پژوهش هم صورت فکر تلقی شده است.  از این رو علم منطق به عنوان ضامن صحت صوری فکر را می‌توان متدولوژی پژوهش فلسفی معرفی کرد.

در کتاب حاضر کوشش بر این است که ضمن توجه به اصول و فنون امروزی روش تحقیق، با تکیه بر مبانی و مباحث منطق قدیم، که ابزار پژوهش فلسفی بوده، به روش تحقیق جامعی به عنوان چارچوب روش تحقیق علوم عقلی دست پیدا کنیم.

در این کتاب طی فصولی تلاش می‌شود تا در باب چیستی، چرایی و چگونگی پژوهش‌های مسئله‌محور فلسفی بحث شود و متدلوژی جامعی فراهم آید که پژوهش‌های آکادمیک در حوزه علوم قرآنی را سامان دهد.

انتشارات ققنوس این کتاب را در ۲۰۷ صفحه و شمارگان ۷۷۰ نسخه منتشر و روانه بازار نشر کرده است.

 

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

Leave a Reply