کتاب طنز “دفتر خاطرات حیوانات”؛ نگاهی جدید به زندگی حیوانات

به گزارش کتابونه؛ علیرضا غفاری در کتاب طنز “دفتر خاطرات حیوانات” نشان می‌دهد که حیوانات نیز می‌توانند دست به قلم شده و از خاطراتشان بگویند.

در این کتاب که داستانی طنزگونه دارد، خواننده با دنیا و دیدگاه حیوانات آشنا می‌شود و با دید آن‌ها به جهان پیرامون خود می‌نگرد. غفاری به درخواست حیوانات، فهرست دفتر خاطرات را بدون رعایت حروف الفبا نوشته و از زبان حیوانات سخن می‌گوید.

وی در این کتاب که تجربه‌ای نو و بدیع است، تاریخ و فضای وقوع داستان‌ها را با نگاهی فانتزی توصیف می‌کند و بوفالو را در مکزیکوسیتی، فیل را در بمبئی، خوک را در فیلادلفیا، شیر را در سیرک بزرگ ناپل ایتالیا و اسب را در میدان نقش جهان اصفهان به تصویر می‌کشد.

در پایان نیز تصویر شاعر از رستوران طبیعت را پیش روی خوانندگان کتابش قرار می‌دهد و یک پرس ماهی زنده برای خرس، یک دیس استخوان درشت گاو برای سگ، یک سطل یونجه تازه برای اسب و یک ساندویچ مغز برای الاغ سرو می‌کند!.

وی در مقدمه کتابش سخن اندیشه برانگیزی آورده است که در میان انبوه درختان جنگل و درست در میانه آن کتابخانه بسیار بزرگ، مجهز، مدرن و استثنایی وجود دارد که تمام کتاب‌های منحصر به فرد آن به صورت حیرت‌انگیزی روی برگ درختان نگارش یافته و بخش اعظم آن را تشکیل می‌دهد!.

در بخشی از خاطرات عنکبوت و الاغ این کتاب آمده است:

همسرم می‌گوید کم حوصله شده‌ام. اما دلم می‌خواهد دیگران قضاوت کنند.

این پنجمین دامی‌ست که با جدیت هرچه تمامتر آن را بافته‌ام و همه پاره شده است!

دو بار با وزش باد! دو بار با حرکت شیطنت آمیز یک مارمولک! و بار آخر بر اثر بی‌توجهی همسرم؟!

روز به پایان رسید و ما هنوز گرسنه‌ایم!

آیا واقعا من کم حوصله ام؟

 

منبع:میزان

انتهای پیام/

Leave a Reply