کتاب “فوتبال سینماست” منتشر شد

کتاب فوتبال سینماست در ۱۶۴ صفحه با شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۱۷هزار تومان  در نشر رسم عرضه شده است.

در نوشته پشت جلد کتاب می‌خوانیم: آلمان در جام جهانی ۲۰۱۴ با هفت گلی که در خانه به برزیلی‌ها زد، آن‌ها را به شدت تحقیر و له کرد! ورق برگشت و آلمانی‌ها در مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه با شرم تمام حذف شدند!

آلمان نخستین قهرمانی‌اش در جام جهانی را سال ۱۹۵۴ به دست آورد که بازی فینال به «معجزه برن» مشهور شد. آن‌ها در مرحله گروهی ۸ بر ۳ از مجارستان باختند؛ هشت گل تحقیرآمیز. چنین شکستی را آلمان هیچ‌گاه به خود ندید. اما در بازی فینال، آلمان‌ها همین مجارها را ۳ بر ۲ می‌برند و نخستین قهرمانی‌شان را ۹ سال پس از شکست جنگ جهانی دوم به دست می‌آورند. آن‌ها که سرفکنده از جنگ باخته جهانی بودند، دوباره سر بلند کردند. شکست در جنگ جهانی دوم آلمانی‌ها را تحقیر کرد، اما پیروزی در جام جهانی به آلمانی‌های مأیوس و ناامید، روحیه داد تا بار دیگر بتوانند سر پایشان بایستند، خود را باور و اقتصادشان را شکوفا کردند. گویی جهان، جهالت‌ها و گردنکشی‌های آلمان نازی را بخشیده است.

این پیروزی معجزه‌گونه، با داستان پسر نوجوان آلمانی تلفیق شده و دستمایه فیلمی می‌شود که دوگانگی  آلمانی‌ها را نشان می‌دهد. این کتاب همین فیلم را بررسی می‌کند.

مهدی صادقی تألیف ۹ کتاب سینمایی/تجسمی و گردآوری ۲۴ کتاب دیگر در حوزه هنرهای تجسمی را در کارنامه  خود دارد. نخستین کتاب سینمایی او «گرافیک و سینما» در سال ۱۳۸۸ نامزد «جایزه کتاب سال سینما» شد.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

Leave a Reply