کتاب “محمد صلی الله علیه و آله و سلم مثل گُل بود”؛ اثری برای آموزش سبک زندگی پیامبر (ص)

به گزارش کتابونه؛ سیدجمال حقیرالسادات  اظهار کرد: کتاب «محمد صلی الله علیه و آله و سلم مثل گُل بود» را غلامرضا حیدری ابهری در ۹۶ صفحه به رشته تحریر درآورده است و توسط انتشارات بوستان فدک در نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی عرضه می‌شود.

او افزود: وجودش مایه خیر و برکت بود، آرامش، وقار و سیمای متفکرش او را از همه هم‌سالانش متمایز می‌ساخت و در راستی و درستی و ادای امانت و مهربانی با دیگران بی‌مانند بود. از بدو کودکی، رنج یتیمی، روح و جان لطیفش را آزرد اما همچنان مؤدب‌ترین کودک روزگار بود؛ گویا به جای والدین، پروراننده نیکوتری به تربیت دُرّ یتیم مدینه همت گماشته بود که او را از هر آموزشی بی‌نیاز ساخت و امین بزرگوار مکه، بهترین الگو برای آموزش انسان‌ها در طول تاریخ شد.

کارشناس امور کتابخانه‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی اظهار کرد: مهم‌ترین نیاز جامعه اسلامی ما تربیت انسان‌هایی موحد، مؤمن و معتقد به معاد و آشنا و متعهد به مسئولیت‌ها و وظایف خود در برابر خدا، خود، دیگران و طبیعت است و مسئولیت تربیت چنین انسانی پس از خانواده بر عهده دستگاه فرهنگی آموزش و پرورش است و براساس این نیاز «سند تحول بنیادین آموزش و پرورش» در سال ۱۳۹۰ تصویب و برای اجرا به تمامی مدارس ابلاغ شد.

او افزود: بی‌تردید برای ادای این فریضه مهم آموزشی به الگوی مناسب و جامع‌الشرایطی نیاز داریم که با بررسی سیره و رفتار رسول اعظم صلی الله علیه و آله و سلم از کودکی تا جوانی و از جوانی تا پیری، الگویی شایسته‌تر از ایشان نخواهیم یافت.

حقیرالسادات خاطرنشان کرد: مجموعه «محمد صلی الله علیه و آله و سلم مثل گُل بود»، هر چهار حوزه مدنظر آموزش کودکان در ارتباط با خدا، خود، خَلق (مردم) و خلقت را پوشش می‌دهد و در چهل محور اصلی و ملموس سبک زندگی اسلامی را به کودکان می‌آموزد.

کارشناس امور کتابخانه‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی بیان کرد: «چرا باید بسم الله بگوییم، چرا باید نماز بخوانیم، چرا باید دعا کنیم، چرا باید قرآن بخوانیم، چرا باید مسواک بزنیم، چرا باید مرتب حمام برویم و بدنمان را بشوییم، چرا باید ناخن‌هایمان را کوتاه کنیم، چرا باید پرخوری نکنیم، چرا باید شکرگزاری کنیم، چرا باید عجله نکنیم، چرا باید نظم را رعایت کنیم، چرا باید در کارهایمان مشورت کنیم،  چرا باید کار کنیم و چرا باید در سختی‌ها صبور باشیم» ازجمله مهم‌ترین سؤالات کودکانه‌ای است که در این کتاب به آن‌ها پاسخ داده می‌شود.

منبع: ایسنا

انتهای پیام

Leave a Reply