کتاب “یانکا ماور: رابینسون همیشگی ما”؛ داستان زندگی نویسنده مشهور بلاروسی

به گزارش کتابونه ؛ کتاب «یانکا ماور: رابینسون همیشگی ما» خاطرات نویسنده شگفت انگیز بلاروس یانکا موار است که در ادامه مجموعه مجلدات «زندگی افراد مشهور بلاروس» در سال ۲۰۱۸ در مینسک منتشر شده است.

ایوان فیودروف با  نام مستعار یانکا ماور، شخصیتی چند جانبه بود. معلم، متفکر، رویا پرداز، اسپرانتیست، رمانتیک و علاقه‌مند به تخیلات و… او در ۴۰ سالگی شروع به نوشتن کرد. کشورهای زیادی را بدون آنکه به آنها سفر کند، با وضوح بی‌نظیری شرح می‌داد.

پسر فیودروف عضو هیات دانشمندان، قهرمان سوسیالیست، چنین تعریف می‌کند: «پس از انتشار رمان «آموک» درباره قیام ملوان‌های اندونزی در کشتی نظامی هلندی ساردام،  کارمند وزارت امور خارجه جهت تشکر بابت کتاب پیش ما آمد. پدرم بسیار احساساتی شد و من بعنوان مترجم توضیح دادم که او حتی یکبار هم در آنجا نبوده و این کتاب دقیق و جذاب، نتیجه مطالعات و بررسی‌های بسیار اوست.»

ناتالیا میتسکویچ دختر ماور دررابطه با چگونگی نزدیک شدن پدرش با یاکوب کولاس می‌گوید: «اوایل دهه سی، دولت شوروی ممنوعیت جشن سال نو را با درختان کریسمس لغو کرد. اتحادیه نویسندگان شروع به برگزاری جشن‌های سال نو برای کودکان کرد. به یاد دارم که چگونه پدرم من را به سالن بزرگی درخانه نویسندگان برد. گروهی از بچه‌ها در نزدیکی درخت کریسمس زیبایی که در آنجا بود ایستاده بودند، پسری هفت ـ هشت ساله با موهای روشن دستش را برکمر زده بود و به آرامی قدم می زد. پدرم خم شد و گفت: ناتاشا به این پسرک نگاه کن، او همان میخاسوک است که ما ماجراهای او را باهم می خواندیم.»

در آینده میخاس کانستانتینوویچ میتسکویچ، پسر کوچک کولاس شوهر ناتالیا می‌شود. خاطرات هر دو «پدربزرگ‌های ستاره» ماور و کولاس و نوه مشترک آنها، ماریا میتسکویچ در کتاب آمده است. تصاویر منحصر به فردی این کتاب را تکمیل کرده‌اند.

منبع: مهر

انتهای پیام/

Leave a Reply