یک‌سری چیزها در داستان ها به شدت کلیشه و روزمره است

حسن موسوی ، نویسنده و تصویرگر کتاب «مشت‌زن»، اثری که امسال در کنار سه کتاب ایرانی دیگر به فهرست کلاغ سفید کتابخانه بین‌المللی کودکان مونیخ   راه یافت، اظهار کرد: در خارج از کشور آن‌قدر خلاقیت‌ در حوزه داستان‌نویسی می‌بینیم که آدم را به وجد می‌آورد، اما این موضوع در داخل کشور به‌شدت راکد است و تولیدات در این حوزه بیشتر از این بابت است که یک وظیفه‌ای انجام شده‌ باشد و قبل از این‌که کاری را شروع کنند بیشتر به فکر این هستند که تمامش کنند.

او افزود: مروری که در این سال‌ها کرده‌ام، به جز یک تعداد معدود از کارها، یک تفکر خاص را که لازم است به کودک تزریق شود ندیده‌ام یعنی مشخص نیست که کودک چه چیز را قرار است یاد بگیرد. آن‌چه در قالب ادبیات به کودکان گفته می‌شود چیزهایی است که از کودکی نسل ما تا حالا، بچه‌ها با آن سر و کار دارند بی‌آن‌که حرف تازه‌، جدید و خلاقانه‌ای برای کودکان داشته باشیم.

موسوی درباره کتاب «مشت‌زن» گفت: حدودا یک سال و نیم پیش آن را کار کردم و حدود ۱۰ ماه است که به چاپ رسیده است. داستان این کتاب درباره بوکسوری است که از شروع داستان صرفا در حال مشت زدن است و از بچگی با مشت زدن رشد پیدا کرده. ابتدای کار مورد تشویق اطرافیان است و همه برای او هورا می‌کشند، اما چون جریان مشت‌زنی او باعث تخریب کوه‌ها، شهر و… می‌شود برای همین دیگر کسی او را تشویق نمی‌کند و اهالی شهر از او دلگیر می‌شوند و در نهایت به این می‌رسد که باید مسیر زندگی‌اش را عوض کند و مشت زدن را در مسیر درست به‌کار گیرد.

این تصویرگر با بیان این‌که معرفی‌ کتاب «مشت‌زن» در فهرست کلاغ سفید می‌تواند امتیاز خوبی باشد بیان کرد: معرفی در فهرست کلاغ سفید می‌تواند کمک زیادی کند. واقعیت این است که من این سال‌ها از سر شکم‌سیری تصویرگری می‌کنم؛ یعنی این راه معاش من نیست. هرچند که تا حدود پنج سال پیش راه معاش من همین بود و خیلی هم جدی آن را کار می‌کردم اما صنعت تصویرگری راه خوبی برای کسب درآمد در ایران نیست، با این حال سعی کردم در این پنج سال اخیر به لحاظ کیفی با تمام پتانسیلی که دارم کار خوبی تولید کنم.

منبع: ایسنا

 

انتهای پیام/

 

Leave a Reply