ماینیگ یا استخراج چیست؟

ماینیگ یا استخراج به زبان ساده

ما در این مطلب می خواهیم درباره ماینینگ چیست صحبت کنیم؟ به زبانی ساده افرادی کامپیوترهایشان را به منظور تایید تراکنش ها در اختیار شبکه ارزهای دیجیتال قرار می دهند و در ازای قدرت و فعالیت کامپیوترهایشان ارزدیجیتال مربوطه را بعنوان جایزه دریافت می کنند، به این عملیات اصطلاحاً ماینیگ یا استخراج گفته می شود. حال این ارزهای رمزنگاری شده دارای ساختاری غیرمتمرکز می باشند، به همین دلیل برای ادامه بقا به توزیع و تایید تراکنش ها به صورت غیرمتمرکز نیاز دارند. پس نباید هیچ واسطه ای نظیر بانک مرکزی یا دولت در فرایند ماینینگ دخالتی داشته باشند. استخراج ارز های رمزنگاری فرایندی رقابتی است که در آن تراکنش ارز دیجیتال تایید می شود سپس به بلاک چین افزوده می شود.همچنین با انجام ماینینگ کوین های جدید تولید می شوند و به موجودی ارز دیجیتال بین کاربران اضافه می شود.


علت نامگذاری ماینیگ یا استخراج

از لحاظ لغوی ماینیگ یا استخراج یعنی استخراج از معادن می باشد.از آنجا که استخراج در معادن کار سختی است و به افراد متخصص نیاز دارد و به آن افراد جهت پاداش مبلغی یا طلایی را در اختیار آنها قرار می دهند، در دنیای ارزهای دیجیتال افرادی سیستم هایشان را در اختیار شبکه ارزهای دیجیتال قرار می دهند ، به پاس خدمات پاداش دریافت می‌کنند. این پاداش در قالب ارزهای دیجیتالی است.و علت نامگذاری آن به دلیل شباهت این فعالیت با معنای واقعی کلمه‌ی ماینینگ است.


عملکرد ماینیگ یا استخراج چگونه است ؟

زمانی که که فردی تراکنشی انجام می دهد، و تلاش می‌کند تا ارز خود را به شخص دیگری ارسال کند. آن تراکنش وارد شبکه می شود و جهت تایید تراکنش ، منتظر می‌ماند تا توسط یک ماینر تراکنش تایید شود و بر روی بلاکچین قرار گیرد. ماینر نیز تراکنش هایی که به شبکه ارسال می شوند را جمع آوری می کند و سعی در سازماندهی و تایید آنها دارد. پس از تایید آنها را به حافظه بلاکچین اضافه کند و در نهایت آن تراکنش ها را به بلاکی که دارای چندین تراکنش است، اضافه کند.تا جایی تراکنش ها توسط ماینر اضافه می شود که ظرفیت بلاک پر شده سپس به سراغ بلاک بعدی می رود.

همچنین می توان گفت هر بار که بلاک دیگری پس‌ازآن افزوده شود، بلاک چین مجددا در خصوص تاریخچه تراکنش  ازجمله تراکنش و بلاک شما ، به‌طور کامل به اجماع می‌رسد. درنتیجه می‌توانید بگویید تراکنش پندین بار دیگر توسط بلاک چین تأیید می شود. پس هرچه تراکنش شما تأییدیه بیشتری بگیرد، یعنی بلاک عمیق‌تر در زنجیره قرار گرفته و هک کردن آن سخت تر است. این همان چیزی است که سایت «Etherscan» هنگام نشان دادن جزئیات تراکنش ها، به آن اشاره می‌کند.

قابل ذکر است ماینرها جهت دریافت پاداش بالاتر معمولاً تراکنش هایی را در الویت قرار می‌دهند که هزینه‌ی تراکنش بالایی داشته باشد.


توضیحی درباره ماینر برای ماینیگ یا استخراج

به افرادی که فرآیند ماینیگ یا استخراج را انجام می‌دهند ماینر (Miner) می‌گویند. ماینر ها در واقع گره هایی در شبکه هستند که هدفشان اثبات تراکنش برای ایجاد  یک بلاک است .ماینرها از سخت افزارهایی همچون سی پی یو، کارت گرافیک یا دستگاه ASIC استفاده می کند تا یک مساله ریاضی که با الگوریتم هایی رمزنگاری شده اند را حل کنند و اعتبار تراکنش را تایید کند. اولین ماینری که این وظیفه را تکمیل کند، نتایج را به شبکه مربوطه گزارش می دهد و بنابراین می تواند توسط نود یا گره های دیگر کامل تایید شود؛ زمانی که اجماع صورت گرفت، فرد مذکور این حق را خواهد داشت که یک بلاک به بلاک چین موجود اضافه کند و جایزه خود را دریافت کند.


تجهیزات مورد نیاز برای ماینیگ یا استخراج

تجهیزات که یک فارم (مزرعه) بزرگ با چند صد دستگاه نیاز دارد با تجهیزات مورد نیاز برای یک ماینر کوچک با چند دستگاه متفاوت است.اما حداقل تجهیزات مورد نیاز به صورت زیر است :

  1. دستگاه ماینیگ یا استخراج مخصوص
  2. کیف پول جهت ذخیره ارزهای دیجیتال
  3. اینترنت با سرعت مناسب ، البته پایداری اینترنت واجب تر می باشد.بر این اساس که نباید خیلی قطع و وصل شود.
  4. برق و کابل‌ و تجهیزات برقی مناسب:. چون دستگاه ها برق زیادی مصرف می کنند باید بحث مصرف برق را به خوبی برسی نمایید.
  5. خنک‌کننده (کولر یا فن) : بجز سر و صدای بالا دستگاه ها ، دستگاه ها بشدت داغ می شوند ، که برای کم کردن حرارت از خنک کننده ها استفاده کنیم . و این کار باعث بالا رفتن طول عمر دستگاه نیز می شود.

3 فاکتور مهم برای خرید دستگاه ماینیگ یا استخراج

 

قدرت دستگاه یا مقدار هش :هر چه مقدار هش در ثانیه بیشتر باشد دستگاه با سرعت بیشتری استخراج می کند.هش بیشتر برابر است با قدرت بیشتر.

مصرف برق: مصرف برق شما به طور مستقیم بر سوددهی تاثیرگذار می گذارد. اگر سوددهی کافی را می خواهید از برق صنعتی برای منبع انرژی استفاده نمایید .

قیمت: یکی از مهمترین عوامل در خرید دستگاه قیمت آن است چون زمان بازگشت سرمایه به طور مستقیم با قیمت دستگاه گره خورده است.

البته بدون داشتن سخت افزار می توان استخراج ارز دیجیتال را انجام داد. با روشی که به “ استخراج ابری ” .که در مقالات دیگر به آن پرداخته شده.


توضیحی مختصری درباره هش ریت دستگاه های ماینیگ یا استخراج

نرخ هش یعنی سخت‌افزار یا ماینر، با چه سرعتی می‌تواند مسائل ریاضی را حل کند.و به ازای ثانیه محاسبه می شود. و هرچقدر این هش ریت بالاتر باشد، درآمد بیشتری بدست می آید.

واحد های هش ریت به صورت زیر است :

KH/s: : با سرعت 1000 هش بر ثانیه مسائل ریاضی را حل  می کند.به عبارتی یعنی 1000 ، هش را در یک ثانیه حل می کند.

MH/s: : با سرعت 10000 هش بر ثانیه مسائل ریاضی را حل  می کند.

GH/s: : با سرعت 100000 هش بر ثانیه مسائل ریاضی را حل  می کند.

TH/s: : با سرعت 1000000 هش بر ثانیه مسائل ریاضی را حل  می کند.


آیا ماینیگ یا استخراج سودآور است

3مورد است که در سودآوری دخیل است

سختی استخراج : ساخته شده بلاک های بیت کوین ده دقیقه طول می کشد وثابت استو هرچقدر قدرت ماینرها بالارود سختی شبکه بیشتر می شود .

قیمت و هزینه‌های برق : یکی دیگر از مواردی که بشدت در سودآوری موثر است تعرفه های برق است . برای سنجیدن بازگشت شما هزینه برق مصرفی بشدت موثر است و باید آن را محاسبه نمایید.

قیمت بیت کوین: یکی دیگر از عوامل بسیار مهم در سودآوری ماینینگ قیمت لحظه‌ای بیت کوین است. هر چه این قیمت بالاتر باشد دستگاههای بیشتری برای ماین روشن می شود و هر چه قیمت بیت کوین پایین باشد تعداد دستگاهها کمتر می شود.مانند سال 2018 که بیت کوین به 3200 دلار رسید و خیلی از دستگاهها خاموش شد.


5 نکته برای استخراج ارز دیجیتال

  1. ابتدا تحقیقات لازم را انجام دهید آشنایی کامل عملیات ماینیگ یا استخراج را انجام دهید.
  2. به نظر ما شرکت‌هایی با عنوان معدن استخراج ارز دیجیتال قابل اعتماد نیستند.
  3. استخراج ارز دیجیتال را در جای امن نگهداری کنید.
  4. حتما قبل از ورود به استخرهای استخراج ارز از صحت وجود آن اطمینان حاصل نمایید.
  5. قرار ندادن مشخصات مربوط به عضویت در استخرهای استخراج در اختیار هیچ فردی.

روند استفاده از دستگاهها برای ماینیگ یا استخراج

جهت  تایید تراکنش ها در ماینیگ یا استخراج به سخت افزارهای قدرتمند نیاز داریم مانند پردازشگرهایی با توان پردازشی بسیار بالا و همچنین کارت گرافیک (GPU) و همچنین دستگاههای دیگری نیز وجود دارد بنام ASIC  که این دستگاه ها در عین حال که سرعت بالایی دارند .ASIC   علاوه بر سرعت بالا مصرف انرژی بسیار کمتری دارد. اما ایراداتی نیز به همراه دارند مانند استهلاک و هزینه برق مصرفی بالایی .

چهارنوع سخت افزار برای ماینیگ بیت کوین


شروع ماینیگ یا استخراج با پیوستن به استخر استخراج

 

بعد از انتخاب کیف پول و همچنین خرید دستگاه مناسب برای ماینیگ یا استخراج می خواهید شروع به استخراج کنید .

اولین موضوعی که باید توجه کنید این است که بدون پیوستن به استخر استخراج شانس شما برای ماین یک بلاک بسیار کم خواهد بود مگر اینکه شما فارم های استخراج بزرگ باشید.

اگر بخواهیم استخر های استخراج را به زبان ساده بگوییم : محلی مجازی که استخراج کننده ها با هم جمع می شوند و قدرت پردازشیو کنار همدیگر می گذارند و همه برای استخراج یک بلاک تلاش می کنند

معرفی تعدادی استخرهای استخراج بیت کوین و اینکه هر کدام چه سهمی از دستگاههای ماینر را به خود اختصاص دادند …شما این مطلب را در برج 12 سال 2019 می خوانید.

معرفی استخر های بیت کوین


امنیت ماینیگ یا استخراج

از آنجایی که سیستم ماینیگ یا استخراج روش ‌اثبات کار یا PoW را دارد.pow یک فرایند رقابتی با قیمنی بالاستکه باعث می شود ماینرها معاملات مربوط به یک بلاک را که به بلاکچین اضافه خواهد شد ، بنویسند. بر این اساس است که امنیت سیستم تامین می‌شود .


محدودیت های ماینیگ یا استخراج

درست است که ماینیگ یا استخراج سودآور است اما ممکن است در مراحلی ماینینگ دیگر سودآور نباشد.چون ماینرها با یکدیگر رقابت می‌کنند . هر کدام هش ریت یا به عبارتی قدرت پردازشی بالاتری داشته باشند .هش های بیشتری را می توانند برسی کنند. و امیدوارند که اولین نفری باشند که به هش صحیح و ارز دیجیتال خود دست می‌یابند.قابل ذکر است سختی محاسبه هش ها نیز به تدریج افزایش می‌یابد و استخراج هر بلاک جدید کوین سخت تر می‌شود.

در گذشته می شد با کامپیوتر خانگی به استخراج ارز دیجیتال بپردازید، اما دیگر امکان پذیر نیست. با بالارفتن تعداد ماینرها،باید جهت استخراج قدرت پردازشی سیستم ها بالا رود تا بتوان عمل استخراج را انجام داد .

به همین دلیل شما باید توان محاسباتی بالایی داشته باشید که نیازمند دستگاهی با قدرت بالا و نیروی برق می باشد، که تهیه دستگاه های پرقدرت با شرایط اقتصادی فعلی امری پرهزینه است. مسئله دیگر این است که ماینینگ به طور ۲۴ ساعته و در هر روز هفته انجام می شود این امر پس از مدتی موجب استهلاک دستگاه می شود.

Leave a Reply