دوج کوین چیست؟

در دسامبر 2013 چهارسال پس از استخراج بلاک اول بیت کوین، دوج کوین ایجاد شد.و توسط برنامه نویسی به نام بیلی مارکوس،‌ برنامه‌نویسی شد. دوج کوین با کمک جکسون پالمر، مدیر محصول و تحلیلگر در شرکت ادوبی، در آخرین روزهای سال به جهان معرفی شد.


داستان دوج کوین

دوج کوین یک سال پس از معرفی در سال ۲۰۱۴، موفق شد ۶۰ میلیون دلار سرمایه جذب کند . و این روند همچنان ادامه پیدا کرد تا اینکه در اواخر ۲۰۱۷ ارزش سرمایه آن به یک میلیارد دلار رسید. در مقام مقایسه با دیگر ارزهای رمز پایه ، دوج کوین نرخ انتشار بالایی دارد . و تا اواسط سال ۲۰۱۵ نزدیک به ۱۰۰ میلیون دوج کوین استخراج شده‌است.
در دسامبر سال 2013، هر بیت‌کوین حدود 1080 دلار قیمت داشت. و دنیا شروع به جدی‌گرفتن ارزهای دیجیتال کرده بود. اما دو نفر با نام‌های Billy Markus و Jackson Palmer با خود فکر کردند جدی‌گرفتن ارزهای رمزنگاری‌شده توسط دنیا، بیش از حد شده است. آنها معتقد بودند ارزهای رمزنگاری‌شده باید یک سرگرمی باشد و نباید به چشم پول واقعی به آن نگریست.

بنابراین تصمیم گرفتند کوین خودشان را با نام دوج‌کوین ایجاد کنند.که به عنوان یک جوک اینترنتی به همگان معرفی شد.

دوج‌کوین در 6 دسامبر 2013 ایجاد شد. نام دوج  Doge  مربوط به یک نژاد سگ با عنوان Shiba Inu است و نوع تلفظ آن از یک شو اینترنتی تقلید شده است. تصویر سگی که روی این کوین درج شده نیز تصویر همان سگ با نژاد Shiba Inu (نژاد سگ بومی ژاپن) است.
دوج کوین (Dogecoin) با نماد Ð ارز رمزی است که در سال ۲۰۱۳ میلادی معرفی شد . و قصد دارد به عنوان پول َ شبکه‌های اجتماعی برای ارسال پاداش و انعام در این فضا استفاده شود.


هدف دوج کوین

علیرغم این هدف جالب که توجه به آن برای سرگرمی بوده است، در حال حاضر این ارز رمزی به عنوان یک ارز شناخته شده برای حفظ ارزش استفاده میشود. برخلاف بیت کوین و بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر، برای دوج کوین هیچگونه محدودیت تعداد کوین مشخص نشده است. و استخراج آن می‌تواند تا ابد ادامه پیدا کند.

تعداد بیت کوین‌های قابل استخراج محدود به 21 میلیون واحد است. ولی در حال حاضر بیش از 116 میلیارد واحد دوج کوین در گردش وجود دارد .
حال ببینیم که چطورو چگونه از این ارز استفاده شده است. جامعه دوج کوین از سرمایه خود برای اهداف حمایتی و مناسب استفاده می کند.

• در سال 2014 انجمن دوج کوین 50 هزار دلار به تیم تیراندازی جامائیکا برای رفتن به بازی های المپیک زمستانی سوچی کمک کردند.
• در روز جهانی آب در سال 2014، هواداران دوج کوین(Shibes) 30 هزار دلار برای ساخت تصفیه آب چاه در تانا ولی کنیا کمک کردند.
• در مارس 2014 نیز جامعه دوج کوین در مسابقات اتومبیل رانی NASCAR به عنوان اسپانسر، به فردی به نام جاش ویس 55 هزار دلار پرداخت کردند.

دوج کوین در رسانه های اجتماعی دنبال کننده های زیادی دارد. .اما ارزش دوج کوین به عنوان یک ارز چقدر است؟


قیمت و ارزش دوج کوین چقدر است:

دوج کوین ارزش خیلی بالایی ندارد. چون تولید ان هیچ وقت تمام نمیشود و تا ابد هست.


هر سال تقریبا 5.2 میلیارد واحد دوج کوین به جمع دوج کوین‌های قبلی می‌پیوندند. به همین دلیل شاید سرمایه‌گذاری بلند مدت بر روی این ارز دیجیتال کمی پر ریسک باشد. با این وجود، این قابلیت جنبه مثبت هم دارد اینکه دوج کوین برای تراکنش‌های کوچک کارآیی دارد.

البته نامحدود بودن تعداد دوج کوین‌ها همیشه به این معنی نیست که سرمایه‌گذاران نمی‌توانند از آن سود ببرند. در سال 2015 قیمت هر واحد دوج کوین حدود 0.0002 دلار بود و در اوایل سال 2018 قیمت هر واحد دوج کوین در بالاترین میزانش به رقم 0.017 دلار رسید . این یعنی 8,400 درصد افزایش قیمت که فقط در سه سال بوده است.


فناوری دوج کوین

تمام ارزهای رمزنگاری بر اساس فناوری بلاک چین هستند. بلاک چین ها پایگاه های داده های دیجیتالی عظیمی هستند که اطلاعات تراکنش ها را ذخیره می کنند.(گاهی اوقات به بلاک چین دفتر حساب کل نیز گفته می شود). هر تراکنشی که با دوج کوین انجام شود در بلاک چین دوج کوین ثبت می شود.

اطلاعات بلاک چین در یک جا ذخیره نمی شود. این اطلاعات بر روی هزاران رایانه که “نود” نامیده می شوند، ذخیره شده است. به همین دلیل است که بلاک چین ها شبکه های غیرمتمرکز نامیده می شوند. در واقع بلاک چین در یک سرور متمرکز کار نمی کند.
بیایید نگاهی به چگونگی انجام تراکنش ها در بلاک چین دوج کوین بیاندازیم. در اینجا از یک مثال انتقال بین المللی استفاده می کنیم.
فرض کنید که جکسون در المان زندگی می کند. و می خواهد برای مایک که در کانادا است پول ارسال کند. وی می خواهد این کار را بدون استفاده از بانک و پرداخت هزینه انجام دهد.

جکسون برای این منظور قصد دارد که از دوج کوین استفاده کند1. جکسون 10 دوج کوین برای مایک ارسال می کند.
2. رایانه ها یا نودها در بلاک چین دوج کوین، حساب جکسون را بررسی کرده تا مطمئن شوند وی 10 دوج کوین برای ارسال در حساب خود دارد. اگر بیش از 50 درصد از نودها در شبکه تایید کنند که جکسون 10 دوج کوین برای ارسال دارد، تراکنش انجام می شود. تراکنش حالا به بلاک چین اضافه می شود.
3. مایک 10 دوج کوین دریافت می کند.

نودها برای بررسی و چک کردن تراکنش ها پاداش دریافت می کنند. پاداش آنها دوج کوین های جدید است. این عمل اصطلاحا استخراج نامیده می شود.


استخراج دوج کوین چگونه است:

دوج کوین براساس کدهای ارز دیجیتال لایت کوین و با تغییرات کلی تولید شده است. این ارز دیجیتال هم مانند بیت کوین و بسیاری از دیگر آلت‌کوین‌ها، مبتنی بر بلاک چین و قابل استخراج است.

استخراج دوج کوین به شکل قدرتمندی توسط ماینرهای این شبکه در حال انجام است. ماینرهای دوج کوین به قدری زیاد هستند که تمرکززدایی در آن به معنای واقعی برقرار شده است.

هنگامی که یک نود تلاش می کند تا یک تراکنش دوج کوین را تایید کند، وارد نوعی رقابت و قرعه کشی می شود. این رقابت شامل حدس زدن کد جدیدترین بلاکی است که به بلاک چین اضافه می شود. پاداش نودی که این کد را درست حدس بزند، برابر 10000 دوج کوین(DOGE) خواهد بود.

این رقابت در هر یک دقیقه رخ می دهد. به این معنی که مجموعه ای از تراکنش های دوج کوین در هر یک دقیقه تایید می شوند.


دوج کوین ارز محبوب

یکی از دلایلی که دوج کوین را تبدیل به یکی از ارزهای محبوب برای پاداش و کمک های خیرخواهانه کرده است . این است که مدت انجام تراکنش های دوج کوین بسیار سریعتر از بیت کوین یا لایت کوین است.
توسعه‌دهندگان زیادی روی دوج کوین کار نمی‌کنند . و روند پیشرفت فناوری آن کاملا نامعلوم است. مدت‌هاست که به‌روزرسانی مهمی در گیت‌هاب دوج کوین صورت نگرفته و اکثریت مدیریت جامعه دوج کوین را افراد داوطلب برعهده گرفته‌اند.
حتی جکسون پالمر چندی پیش گفته بودکه عاشق دوج کوین است اما افزایش شدید قیمت آن را یک حباب و طرح پامپ دانسته بود. با این وجود یکی از توسعه دهندگان فعلی دوج کوین، راس نیکول گفته که در حال کار بر روی نسخه جدید کد دوج کوین است .که آن‌ را باثبات ‌تر و امن‌تر می کند.


کیف پول دوج کوین

مطالبی درباره دوج کوین
مطالبی درباره دوج کوین

برای استفاده از دوج کوین چهار نوع کیف پول وجود دارد:

کیف پول نرم افزاری:

در اینجا به دو کیف پول نرم افزاری دوج کوین اشاره می کنیم:
1. دوج کوین کر: این کیف پول شامل کل بلاک چین دوج کوین است.
2. مولتی دوج: این یک کیف پول سبک است.

کیف پول های آنلاین:

از جمله این کیف پول ها می توان به دوج چین اشاره کرد. این کیف پول اجازه می دهد تا شما از بلاک چین دوج کوین بدون ذخیره هیچ یک از اطلاعات آن بر روی رایانه خود، استفاده کنید.

کیف پولهای کاغذی

این کیف پول ها قابل چاپ بر روی کاغذ هستند و می توانید آنها را نزد خود نگه دارید. این کیف پول ها یکی از راه های امن برای نگهداری دوج کوین هستند. کیف پول کاغذی در واقع یک برگه کاغذ است که کلید خصوصی و کلید عمومی روی آن پرینت گرفته می‌شود. می‌توانید از این سایت ایجاد و پرینت کیف پول کاغذی استفاده کنید: https://walletgenerator.net/?currency=Dogecoin


کیف پول های سخت افزاری:

این کیف پول ها مانند دستگاه های USB بوده و قابل جابجایی هستند. برخی از آنها بسیار گران هستند. قیمت Keepkey حدود 68 دلار یا لجر برابر 96 دلار است. این نوع کیف پول ها نیز برای نگهداری دوج کوین بسیار امن هستند.

پس به طور کلی میتوان گفت کیف پول‌های بسیار زیادی از دوج کوین پشتیبانی می‌کنند. این ارز دیجیتال انواع و اقسام کیف پول اعم از دسکتاپ، موبایل، تحت وب، کاغذی و حتی سخت افزاری را دارد.

برای دریافت و نصب کیف پول‌های رسمی دوج کوین فقط کافیست به سایت رسمی آن مراجعه کنید. برای امنیت بیشتر نگهداری دوج کوین‌ها می‌توانید از کیف پول‌های فیزیکی و سخت افزاری لجر نانو اس یا کیپ‌کی استفاده کنید.

نکته: توصیه می شود برای ذخیره ارز خود از چند کیف پول مختلف استفاده کنید. این کار باعث می شود، در صورتی که یکی از کیف پول های شما هک و یا از دسترس خارج شود، تمام سرمایه خود را از دست ندهید.


امنیت دوج کوین

دوج کوین از زمان راه اندازی چندین مشکل امنیتی داشته است.
در 25 دسامبر 2014، یک کیف پول دوج کوین به نام دوج ولت هک شد. هکرها 21 میلیون دوج کوین، به ارزش 12 هزار دلار را سرقت کردند. با این حال انجمن دوج کوین برای جبران خسارت کاربران 13 هزار دلار پرداخت کرد.
فناوری بلاک چین بسیار امن است. بلاک چین دوج کوین هرگز هک نشده است. با این حال تمام بلاک چین ها از جمله بلاک چین دوج کوین در معرض حمله 51 درصدی قرار دارند.

هنگامی که دوج کوین برای اولین بار راه اندازی شد، در معرض خطر حمله 51 درصدی قرار داشت. توسعه دهندگان این ارز برای جلوگیری از این امر در سال 2014 عملیات استخراج آن را بوسیله لایت کوین انجام دادند. اکنون می توان هر دو ارز را با هم استخراج کرد.
این امر امنیت هر دو شبکه را افزایش می دهد.حمله 51 درصدی زمانی است که بیش از نیمی از بلاک چین، تحت کنترل یک نفر یا یک گروه قرار گیرد. اگر این اتفاق رخ دهد این گروه یا فرد می توانند تراکنش های نامعتبر را به بلاک چین اضافه کنند. این نوعی تقلب است و برای هر ارز رمزنگاری که قربانی این حمله شود، بسیار بد است.


در مجموع

دوج کوین یکی از صدها ارز رمزنگاری است که پس از بیت کوین به بازار عرضه شدند. سوالی که باید پرسید این است: دوج کوین چه کار متفاوتی انجام می دهد؟ پاسخ این سوال مهم است. دوج کوین در حال ایجاد یک جامعه خوب است. این جامعه جایی است که مردم می توانند از آن لذت ببرند.
بلاک چین مهم ترین فناوری قرن 21 است و می تواند جهان بهتری بسازد.

Leave a Reply