اتریوم به زبان ساده

اتریوم چیست؟

اتریوم یک پلتفرم متن باز برای ایجاد برنامه های غیر متمرکز در حال اجرا بلاک چین، از طریق استفاده از قراردادهای هوشمند است، به طور کامل مستقل است که توسط هیچ شخص یا قدرتی کنترل نمی شود. این سیستم مشکلات سیستم متمرکز را ندارد، زیرا توسط هزاران کامپیوتر داوطلب در سراسر جهان اداره شده و مورد استفاده قرار می گیرد، یعنی هرگز خاموش نمی شود. علاوه بر این اطلاعات شخصی کاربران در کامپیوتر های شخصیشان امن خواهد ماند و محتواهایی مانند برنامه های کاربردی، ویدئوها و غیره تحت کنترل سازندگان آنها باقی مانده و لازم نیست از قوانین سرویس های میزبانی مانند یوتیوب پیروی کنند.در واقع هدف اتریوم تبدیل شدن به یک کامپیوتر جهانی است. یک کامپیوتر برای همه کارها! به گفته سازندگان اتریوم:

اتریوم ایجاد شد تا ما برای انجام کارهایمان به هیچ بانک، شرکت و نهاد دیگری به جز خودمان نیاز نداشته باشیم.


قرار داد هوشمند چیست؟

قرارداد هوشمند اساساً یک قطعه کد است که در بلاک چین اتریوم Ethereum قرار داده می شود تا با استفاده از آن برنامه ریزی انجام امور مختلف انجام شود. یک پروتکل و چارچوب برای تنظیم قراردادها و معاملاتی که  صورت قابل اعتماد و تضمین شده بدون نیاز به حضور شخص ثالث انجام می پذیرد. این معاملات قابل پیگیری، غیرقابل تغییر و غیر قابل برگشت هستند.


ماشین مجازی اتریوم (EVM  )چیست؟

یک ماشین تورینگ کامل که روی شبکه بلاک چین اتریوم قابل اجراست و با استفاده از آن می توان پلتفرم ها و اپلیکیشن های خودش را بصورت غیر متمرکز روی آن اجرا کرد.ماشین مجازی یک دستگاه کدنویسی شده  است که می توان قراردادهای هوشمندی که به زبان Solidity نوشته شده‌اند را، روی شبکه بلاک چین اجرا کند.


واحد پول اتریوم چیست؟

اتریوم
E1

مانند سایر بلاک‌چین‌ها، اتریوم هم یک رمز‌ارز وابسته به خود به نام اتر یا (Ether (ETH را دارد.نماد اتر،  ETHاست.  ETH یک پول دیجیتال است. اتر ویژه گی هایی شبیه به بیت کوین دارد. اتر کاملا دیجیتال بوده و می تواند خیلی سریع به هر‌کس و هر‌کجای دنیا ارسال شود. تولید آن تحت کنترل هیچ دولت یا سازمانی نیست‌٫ غیر متمرکز و همینطور تعداد آن محدود است. در تمام دنیا مردم برای پرداخت های خود از اتر استفاده می کنند، به عنوان ذخیره ارزش، و یا حتی وثیقه.


بلاک چین اتریوم چیست؟

اتریوم قابلیت بالاتری نسبت به بلاک چین های دیگر دارد. قابل برنامه ریزی است و توسط  توسعه دهندگان می‌توانند برای ساخت انواع جدیدی از برنامه های کاربردی از آن استفاده کنند.

این برنامه های کاربردی غیرمتمرکز همان  dapps  از مزایای فناوری رمزارز ها و بلاک چین استفاده میکنند.

قابل اعتمادند، یعنی به محض بار گذاری بر روی اتریوم، همواره طبق برنامه ریزی انجام شده کار می‌کنند. با ایجاد انواع جدیدی از برنامه های کاربردی مالی، کنترل دارایی های دیجیتال را انجام می دهند. غیرمتمرکز ند پس  هیچ شخص یا نهادی نمی تواند آنها را کنترل کند.


4  مورد از مزایای پلتفرم غیرمتمرکز اتریوم و معایب آن:

 

خصوصیات بلاک چین برای برنامه های غیر متمرکز نیز برقرار است. از جمله :

1-غیر قابل تغییر بودن:

تغییر ناپذیری در داده ها  توسط واسطه‌ها و افراد ثالث.

2-غیرقابل دستکاری و نفوذ:

برنامه‌ها بر اساس اجماع شبکه فعالیت می‌کنند. بنابراین امکان سانسور، نفوذ به شبکه یا حذف داده‌ها وجود ندارد.

3-امن:

بدون نهاد مرکزی و تضمین شده توسط رمزنگاری‌ها است.

4-همیشه فعال:

برنامه ها همیشه فعال هستند.


اتریوم، شروع یک عصر تاریخی جدید برای اینترنت:

* اینترنتی با ساختار  پول و مبادلات مالی .

* اینترنتی که کاربران مالک داده های خود هستند، به اپ‌ها و برنامه های کاربردی شما سرک کشیده نمی‌شود و اطلاعاتی هم نمی تواند سرقت شود.

* اینترنتی  با دسترسی همه افراد به یک سیستم مالی باز و روشن .

* اینترنتی که بر روی زیربنایی بی طرفانه و با دسترسی آزاد ساخته شده که توسط هیچ شخص یا نهادی کنترل نمی‌شود.

اتریوم، که در سال 2015 راه‌اندازی شد، پیشتاز بلاک‌چین قابل برنامه‌ریزی در جهان است.


تاریخچه ای از اتریوم:

 

*نوامبر 2013: ویتالیک بوترین ، گزارش کار شبکه در مورد اتریوم را منتشر می کند. خالق اصلی و ایده‌پرداز اتریوم یک نابغه روسی به نام ویتالیک بوترین است. او که اکنون (سال ۲۰۱۹) حدود ۲۴ سال سن دارد، در سال ۲۰۱۳ در حالی که فقط ۱۸ الی ۱۹ سال سن داشت، وایت‌پیپر (گزارش کار شبکه) اتریوم را منتشر کرد.

ویتالیک بوترین

 

*   ژانویه 2014: توسعه پلت فرم اتریوم به طور عمومی اعلام شد.  تیم اصلی توسعه اتریوم از ویتالیک بوتین ، میهای آلیزی ، آنتونی دی ایوریو و چارلز هوسینسون تشکیل شده بود. مقر این بنیاد هم‌اکنون در کشور سوئیس است.

*  آگوست 2014: در طول فروش جمعی که اتر در ازای بیت کوین فروخته شد، تیم اتریوم بیش از ۳۱,۰۰۰ بیت کوین از جامعه ارزهای دیجیتال جمع‌آوری کر. و 18.4 میلیون دلار جمع می کند.

*  مه 2015: نسخه آزمایشی اتریوم “Olympic” را منتشر کرد.

* 30 ژوئیه 2015: اولین مرحله از توسعه اتریوم ، “Frontier” منتشر شد. روند توسعه اتریوم به چهار مرحله تقسیم شد تا توسعه دهندگان بتوانند خود را با آن وفق دهند. فرانتیر (Frontier) اولین مرحله از این روند توسعه شبکه بود و اساس کلی اتریوم در آن ارائه شد. در این نسخه اتریوم امکان خرید و فروش توسط کاربران ایجاد شدهمچنین  می توانستند اتریوم اسنتخراج کنند و قرارداد هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز بسازند. فرانتیر رسما در تاریخ ۳۰ جولای ۲۰۱۵ منتشر شد.

* 14 مارس 2016: Homestead ، اولین نسخه “پایدار” اتریوم ، با 1150،000 بلوک روبرو شد.

* ژوئن 2016: هک DAO اتفاق می افتد .

*   25 اکتبر 2016: اتریوم کلاسیک متفاوت از  اتریوم ایجاد می شود.

*   16 اکتبر 2017: بروزرسانی Hardfork Metropolis Byzantium اتفاق می افتد. هارد فورک، شکاف و انشعابی در بلاک چین یک ارز دیجیتال است که به طور کلی قوانین یک ارز را تغییر میدهد و بلاک چین جدیدی به وجود می‌آید.

یک هارد فورک  جدا شدن یک رویکرد توسط اعضای یک جامعه است که تصمیم می‌گیرند، دیگر پروتکل‌های قبلی را در همان بلاک چین دنبال کنند.در واقع یک نسخه جدید از بلاک چین قبلی، هارد فورک نام دارد.

*   28 فوریه 2019: به روزرسانی Hardfork Metropolis Constantinople اتفاق می افتد.


توسعه دهندگان چه  برنامه های کاربردی بر روی اتریوم می سازند؟

 

* کیف پول های رمزارزی، برای پرداخت های سریع توسط اتر.

* برنامه های کاربردی مالی، برای سرمایه گذاری ، پرداخت قبوض.

* بازار‌های غیرمتمرکز، برای انجام مبادلات ارزی دیجیتال.

* بازی ها که شما صاحب دارایی های درون بازی می شوید، و حتی می توانید از آن پول واقعی درآورید.

* و خیلی، موارد دیگر…


نمونه ای از برنامه  مبتنی بر اتریوم Ethereum:سازمان های خودمختار غیر متمرکز یا DAO:

به مجموعه ای از قرارداد و قانون های هوشمند که به واسطه آنها می توان یک شرکت را بدون رهبر کنترل کرد DAOگفته می شود. این نوع سازمان توسط  صاحبان  توکن های اتریوم، می تواند راه اندازی شود.


قیمت اتریوم چند است؟

پیش بینی اتریوم در سال 2018-2019

 

با رجوع به سایت https://www.tradingview.com/ می توان قیمت انلاین ارز های دیجیتال را مشاهده کرد. قیمت مربوط به  ماه دسامبر 2019  می باشد.


موارد موثر در قیمت اتریوم چیست؟

 

چهار عامل موثر در اینده ارزهای دیجیتال از جمله اتریوم:

1-عرضه و تقاضا :

وقتی عرضه گسترده از یک ارز دیجیتال بدون  تقاضای مناسب وجود داشته باشد، حتما قیمت بالایی نیز نخواهد  داشت.

2-کاربردپذیری

سودمندی و کاربردی بودن ارز دیجیتال، باعث وچود استقبال بیشتری از آن می‌شود.  پروژه اتریوم از نظر بسیاری از افراد سودمند است، زیرا باعث به وجود امدن برنامه‌های غیرمتمرکز زیادی شده است .برای نمونه می‌توان از برنامه TenX برای حل مسایل مربوط به صرف ارز دیجیتال و یا Eteher Tweetبرای راه‌اندازی پلتفرم رسانه‌ای ضد سانسور نام برد.

3-هیجان در بازار

موج احساسی ایجاد شده  از اخبار مثبت و منفی عامل دیگر تعیین کننده افزایش یا کاهش قیمت یک ارز دیجیتال به شمار می‌روند.

 

4-دشواری استخراج (ماینینگ)

منظور از دشواری استخراج، میزان سختی یافتن ارزش هش مناسب برای هش هدف است. در واقع دشواری استخراج یعنی  درصورت افزایش تقاضا امکان افزایش عرضه وجود ندارد و همین امر به افزایش قیمت آن می‌انجامد.

برای موفقیت و پیشرفت هر ارز دیجیتال هر 4 مورد بالا موثر است .


اتریوم را از کجا بخریم؟

برای خرید اتریوم توسط پول های رایج در دنیا، در ابتدا به  یک کارت اعتباری یا نقدی و یا یک حساب بانکی موردتأیید برای انجام نقل‌وانتقالات بین‌المللی احتیاج داریم. سپس ازطریق یکی از پلتفرم‌های تبادل ارز موجود یک حساب کاربری برای خودمان ثبت کنیم و هو یت خودمان را تأیید می کنیم و  در اخر یک روش پرداخت اضافه می کنیم.

در زیر چند نمونه از پلتفرم های تبادل ارز معرفی می شود.

Coinbase

یک کارگزار دارایی‌های دیجیتالی  امن و سریع است که از ارزهای دیجیتالی مانند بیت‌کوین، اتریوم و لایت‌کوین پشتیبانی می‌کند.

Buy-Ether

این پلتفرم امن هم تبادل  را با استفاده از یورو یا هر ارز رمزنگاری‌شده دیگری مانند بیت‌کوین انجام می دهد. برای این کار کافی است، آدرس اتریوم خودتان را ارائه دهید.

CEX.io

این کارگزاری  خدماتش تقریبا مشابه Coinbase است. برای  شهروند غیرآمریکایی ، ممکن است فرایند تأیید بیشتر از دو روز طول بکشد.


 

کیف پول های اتریوم Ethereum:

کیف پول سخت افزاری از جمله :

Trezor  ، Ledger Nano S

کیف پول تلفن همراه برای  سیتم عامل های اندروید و ای او اس:

Jaxx اندروید ،Ethereum Wallet تنها برای iOS ))

کیف پول ویندوز و مک و لینوکس:

Jaxxویندوز، سیستم عامل مک، لینوکس ، Coinbase

کیف پول تحت  بر وب

CoinPayments

کیف پول کاغذی

MyEtherWalle,Classic Ether Wallet ، EthAddress

کیف پول سخت افزاری

Trezor


برای شروع ماینینگ یا استخراج اتریوم چه می توان کرد؟

استخراج  اتریوم هم به صورت سخت افزاری و هم نرم افزاری انجام می شود.

 

استخراج (ماینینگ)  سخت افزاری اتریوم:

برای استخراج یا ماینینگ اتریوم به صورت سخت افزاری، از سخت افزاری به نام واحد پردازنده مرکزی (CPU) یا کارت گرافیکی (GPU) نیاز دارید .انها به صورت تمام وقت به انجام استخراج یا ماینینگ می پردازند.

یکی از سخت افزار ها برای ماینینگ اتر،ریگ می باشد.

اصولا ماینینگ به صورت انفرادی سودآور نیست و به همین دلیل شما باید حتما در یک استخر استخراج یا ماینینگ پول (Mining Pool) عضو باشید. در ماینینگ پول ، ماینر های زیادی توسط سخت افزار ها یا کاپیوتر های شخصی خود به یک محل مجازی یا همان استخر وصل

می شوند تا بتوانند نرخ هش را افزایش دهند و شانس یافتن بلوک ها را بیشتر کنند

برای متصل کردن ریگ خود به استخر Ethermine شما بایستی یکی از نرم افزارهای زیر را می توان دانلود کرد:

Claymore Miner

Ethminer

Phoenix Mine

برای توضیحات بیشتر به استخراج (ماینینگ ) ارز های دیجیتال مراجعه کنید.


استخراج (ماینینگ)  نرم افزاری اتریوم:

نرم افزار استخراج برنامه ای است که از کارت های گرافیک شما برای حل معادلات ریاضی پیچیده استفاده می کند. پس از حل این معادلات، داده های شما به سیستم اضافه می شود یعنی اطلاعات بلاک شما به بلاک چین افزوده می شود. به این عمل اصطلاحا “اثبات کار” یا PoW نامیده می شود که اغلب نرم افزارهای استخراج از آن استفاده می کنند.

در زیر چند نرم افزارهای استخراجی معرفی می شود:

ETHminer

برای سیستم عامل ویندوز قابل استفاده می باشد.

Claymore

نرم افزار استخراج Claymoreبه  خوبی بهینه سازی شده و دائما بروزرسانی های جدیدی دریافت می کند. از استخراج دوگانه پشتیبانی می کند. طبق اعلام سازندگان، غیر از اتریوم  ارز رمزنگاری دیگری مثل پاسکال، دکرد، ال بی آر وای کردیت یا سیاکوین را به طور همزمان استخراج می کند.

CGMiner

حدود شش سال پیش معرفی شد. توسط زبان برنامه نویسی C++ ساخته شده است.

WinETH

قابل اجرا در ویندوز می باشد.

Minergate

مناسب برای سیستم عامل مک می باشد.


چند نفر از اتریوم استفاده می کنند؟

تا دسامبر سال 2019 تقریبا چهارده میلیون نفر در سراسر دنیا از کیف پول های رمزپایه حاوی اتر استفاده می کنند (این تعداد  به مرور زمان افزایش می یابد). این کیف پول ها ، حساب های  اتریوم هستند و البته ممکن است افرادی بیشتر از چند کیف پول داشته باشند. در ماه های اخیر تعداد کیف پول های صرفا حاوی اتر رشد چشمگیری داشته  و رقم ثبت شده بیش از ۲ میلیون عدد در ماه های اخیر را پشت سر گذاشته است.


آینده و چشم انداز اتریوم:

اتریوم مانند ارزهای دیجیتالی دیگر در ابتدای راه خود قرار دارند. چشم انداز روشنی درپیشرفت ارزهای دیجیتال قابل پیش بینی است.اتریوم  نیز در میان انبوه ارزهای دیجیتال جای خود راپیدا کرده و در تلاش برای رقابت در این بازار بزرگ است. البته اتریوم  برای ماندن در این بازار پر از رقابت  باید چالش های پیش روی خود از جمله انرژی تلف شده ، مقیاس پذیری ، رقابت و امنیت  را مد نظر قرار دهد. در غیر این صورت سیستم عامل های مختلف قرارداد هوشمند وجود دارد که می توانند عملکرد بهتری داشته باشند.

Leave a Reply