قرارداد هوشمند چیست؟

اگر در مورد ارزهای دیجیتال مطالعه داشته اید ، حتما با واژه قرارداد هوشمند برخورد کرده اید . امیدوارم با خواندن این مقاله پاسخ بعضی سوالات خود را در مورد قراردادهای هوشمند بگیرید. در سال 1994 دانشمند علوم کامپیوتر امریکایی به نام “نیک زابو” در مقاله ای قرارداد های هوشمند را معرفی کرد . البته این قراردادها تا زمان معرفی  بلاک چین بلااستفاده بودند. با تعریفی ساده از قراردادهای هوشمند شروع می کنیم. ( توافق بین دو نفر با اطمینان و امنیت برای اجرا، بدون واسطه با استفاده از کدهای کامپیوتری که غیر قابل تغییر هستند.)


تعریف قرارداد هوشمند به صورت مفصل تر :

 • یک قرارداد هوشمند ،که به عنوان رمزنگاری نیز شناخته می شود ، یک برنامه کامپیوتری است که تحت شرایط خاص کنترل مستقیم ارزهای دیجیتال یا دارایی ها را بین طرفین کنترل می کند. این قراردادها بر روی فناوری بلاک چین ذخیره می شوند ، یک دفترچه غیر متمرکز که همچنین تحت حمایت بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه است.
 • قراردادهای هوشمند ابزارهای مهم مدیریت حقوق هستند که برای انجام توافق های بین شرکت کنندگان در شبکه ، بدون نیاز به قراردادهای قانونی سنتی ، هماهنگی و اجرای کار را فراهم می کنند. از آنها می توان برای رسمیت بخشیدن به توافق های ساده بین دو طرف ، آئین نامه سازمان ، یا ایجاد نشانه ها استفاده کرد.
 • یک قرارداد هوشمند یک قرارداد شخصی است که با شرایط توافق خریدار و فروشنده مستقیماً به خط کد نوشته می شود. کد و توافق نامه های موجود در آن در یک شبکه توزیع شده و غیرمتمرکز بلاک چین وجود دارد. کد اجرای اجرا را کنترل می کند و معاملات قابل ردیابی و برگشت ناپذیر هستند.
 • قراردادهای هوشمند اجازه می دهند معاملات و توافق های معتبر بین طرف های ناشناس ، بدون نیاز به مرجع مرکزی ، سیستم قانونی یا مکانیزم اجرای خارجی انجام شود.
 • قراردادهایی دیجیتالی مبتنی بر بلاک چین که شرایط آن قرارداد با اجماعی غیر متمرکز به وسیله کد برنامه هایی از پیش تعیین شده به صورت خودکار و اتوماتیک اجرا می شود. هر قرارداد دارای یک کد برنامه، یک فایل ذخیره سازی و یک حساب کاربری است.

خصوصیات قرارداد هوشمند :

 • بعد از ایجاد قرار داد هوشمند ، کد برنامه قرارداد ثابت مانده و غیر قابل تغییر است.
 • هر کاربر با ارسال یک معامله به بلاکچین می‌تواند یک قرارداد را ایجاد کند.
 • کد قرارداد، هر بار که یک پیام چه از طرف یک کاربر یا از یک قرارداد دیگر دریافت شود، اجرا می‌شود.
 • قرارداد هوشمند همچنین می‌تواند پول را دریافت کند و یا پول را به سایر قراردادها یا کاربران ارسال کند.
 • قرار داد های هوشمند بدون واسطه و به طور خودکار ارسال می شوند. به این معنا که نیاز نیست به کسی برای این کار اعتماد کنید!
 • معاملات تنها زمانی انجام می‌گیرند که شرایط توافق‌نامه رعایت شود. هیچ واسطه‌ای وجود ندارد؛ بنابراین، در ارتباط با اعتماد نیز هیچ مسئله‌ای وجود نخواهد داشت.
 • صرفه جویی در هزینه؛ قراردادهای هوشمند باعث کاهش چشمگیر هزینه معاملات می شود ، چه در سطح پروتکل و چه در سطح برنامه ، قوانین معامله را استاندارد سازی کند و بنابراین هزینه معاملات برای رسیدن به توافق ، رسمیت و اجرای را کاهش می دهد.
 • خود تأیید
 • اجرای خودکار

تعریف قرارداد هوشمند عادی و رایج:

توافق دو یا چند نفر جزء اصلی تعریف قرارداد هوشمند است. برای مثال در خرید ملک یا آپارتمان دو نفر توافق می­کنند که یکی (فروشنده) ملک خود را به دیگری (خریدار) بدهد و دیگری در قبال آن پولی به فروشنده پرداخت کند.

قصد و رضایت درونی دو طرف بر انتقال مال یا انجام کاری برای وقوع یک قرارداد کفایت می­کند و زمانی که دو طرف با اراده آزاد بر موضوعی توافق کنند، ملزم به رعایت آن می­شوند و پس از آن در حق طرفین و افرادی که جانشین آن­ها می­شوند (قایم ­مقام قانونی) نیز موثر است و نیاز به هیچ گونه تشریفاتی ندارد، اما نکته مهم این است که قانون­گذار به لحاظ مصالح اجتماعی شرایطی  را به موارد فوق افزوده است که در بعضی مواقع بدون توجه به آن شرایط و تشریفات، مراجع قانونی از پذیرش قرارداد خودداری خواهند نمود.

چند نکته در این تعریف وجود دارد: بیشتر مواقع برای رسیدن به توافق افراد یا سازمان هایی به عنوان واسطه وجود دارند. واسطه مورد نظر ، حتما دستمزدی در قبال واسطه گری دریافت می کند.

حال بعد از اینکه قرارداد بسته شد، آیا حتما انجام می شود؟ برای مطمین شدن از انجام توافق احتیاج به مراجع قانونی است. حتی با وجود مراجع قانونی برای اجرا، گاهی اوقات، قرار داد ها انجام نمی پذیرند.


 تفاوت های عمده  قرارداد هوشمند و قراردادهای عادی

همه چیز در مورد قرارداد هوشمند

 

 حذف واسطه برای انجام قرار داد و این یعنی ندادن دستمزد اضافه تر!

اطمینان صد در صدی اجرا در قرارداد هوشمند باز هم بدون احتیاج به رجوع مراجع قانونی و فقط بر اساس کد های کامپیوتری که در قرار داد های هوشمند وجود دارد.


مثال از دنیای واقعی برای قرارداد هوشمند:

همه چیز در مورد قرارداد هوشمند-زوم ارز

دستگاه های خود کار فروش نوشابه و غیره که در اماکن عمومی مانند فروشگاه های بزرگ و فرودگاه ها هستند. هنگام خرید از این دستگاه ها، بعد از وارد کردن پول دستگاه آن را پردازش کرده و اگر همه چیز درست بود ، کالای مورد نظر را به شما می دهد.


قرارداد هوشمند چگونه کار می‌کند؟

با یک مثال این مورد را بررسی می کنیم: قرارداد هوشمند خرید اتومبیل علی توسط  محمد.  محمد اتومبیل علی را با این قرارداد میخرد. طبق قرارداد ، محمد باید 100 اِتر به علی در ازای اتومبیل پرداخت کند. لذا هر وقتی که 100 اتر به علی پرداخت شد، محمد مالک اتومبیل خواهد بود. وقتی قرارداد هوشمند تنظیم شود و برای اجرا اماده شد، امکان تغییر آن وجود نخواهد داشت و این یعنی علی مطمین خواهد بود که محمد 100 اتر را پرداخت خواهد کرد. اگرمحمد و علی از قرارداد های عادی استفاده می کردند ،دستمزد واسطه، باید پرداخت می شد ، امکان کلاه برداری بین آن دو وجود داشت. در واقع حذف واسطه یعنی عدم پرداخت دستمزد و اطمینان از انجام معامله از ویژه گی های قرارداد هوشمند است.

فرض کنید بین علی  و محمد اختلاف نظر وجود دارد ، برای مثال : محمد از پرداخت علی خودداری می کند. چه اتفاقی می افتد؟ این را می توان در بلاک چین برطرف کرد. هر توافق بین علی ومحمد در بلاک چین ضبط و ذخیره می شود. محمد با امتناع پرداخت و یا تقلب علی با امتناع از انجام کار یا انجام نیمی از کار ، نمی تواند تقلب کند. پس از تنظیم قرارداد هوشمند ، اجرای آن دیگر به یک کاربر یا گره واحد بستگی ندارد. اکنون در شبکه قرار دارد و توسط کاربران درون شبکه قابل مشاهده است. بنابراین هیچ نقطه شکست یا شانس واحدی برای تغییر شرایط و الزامات وجود ندارد. این نحوه اعتماد در قراردادهای هوشمند است.


کاربرد قراردادهای هوشمند چیست؟

 

انتخابات : نتایج رأی گیری در گره ها و نود های شبکه توزیع شده در بلاک چین قرار خواهد گرفت لذا تمام داده‌ها شفاف، رمزنگاری‌شده و ناشناس هستند. و در این صورت انتخابات کاملا شفاف انجام می پذیرد.

مدیریت :قراردادهای هوشمند می‌توانند مثل ربات‌ها فرایندهای روتین را به شکلی دقیق اجرا کنند. کسب و کارها می‌توانند از قراردادهای هوشمند سود زیادی ببرند. به جای واریز پول به کارکنان برای پرداخت لیست حقوق، می‌توان از قراردادهای هوشمند استفاده کرد.

صنعت موسیقی حق کپی رایت :صنعت دیجیتال هنر طعمه عدم تملک و شفافیت است. قراردادهای هوشمند و فناوری بلاک چین می توانند به هنرمندان دیجیتال در این چهار حوزه کمک کنند:

 • افزایش فروش هنر دیجیتال از طریق کمبود دیجیتال
 • سرمایه گذاری هنر دیجیتال برای دموکراتیک شدن
 • بهبود مالکیت ردیابی و پیشرفت هنر دیجیتال
 • ایجاد روشی اخلاقی برای پرداخت به هنرمندان دیجیتال

Ascrib یک پلتفرم هنری دیجیتال است که با قراردادهای هوشمند ادغام شده است تا مالکیت ایمن یا تألیف یک اثر هنری دیجیتال را امکان پذیر کند ، به این معنی که هنرمندان دیجیتال در برابر کلاهبرداری نجات می یابند.

صنعت بانکداری و بیمه: صنعت بانکداری یکی از این صنعت است که بیشترین بهره را از فناوری بلاک چین و قراردادهای هوشمند خواهد گرفت. برخی از مناطقی که بیشترین بهره را از فناوری قرارداد هوشمند دارند به شرح زیر است:

 • روش مشتری  خود را بشناسید
 • هزینه های زیرساخت را می توان برای اوراق بهادار ذخیره کرد
 • جایگزین اوراق قرضه و وام های سنتی
 • کاهش هزینه های بیمه

اخیراً ، بانک جهانی UBS سوئیس درباره آغاز به کار فناوری جدیدی به نام “باند هوشمند” بحث کرده است .باند هوشمند یک برنامه مبتنی بر بلاک چین برای ایجاد ابزار پرداخت خود است که بدون ریسک خواهد بود و یک جریان پرداخت در دسترس برای مردم بدون بانک.

صنعت بهداشت و درمان: در صنعت مراقبت های بهداشتی  و درمانی، موارد متعددی در رابطه با حفظ داده ها و حفظ حریم خصوصی بیماران وجود دارد.  قراردادهای هوشمند به موارد زیر کمک می کند:

 • حریم خصوصی و ایمنی در پرونده یا داده های بیمار
 • کاهش هزینه های معاملات
 • بهبود پروتکل یا سازگاری

Applicature یک برنامه توسعه بلاک چین است که یکپارچگی داده ها را تقویت می کند ، در نتیجه بیماران به یک سابقه شفاف و ایمن از داده های سلامتی خود دسترسی دارند. این شبکه امن برای کلیه مراکز بهداشتی و درمانی از پزشکان گرفته تا بیماران فراهم می کند.


 

مزایای قرارداد هوشمند

 

معایب قرارداد هوشمند

 


برای ایجاد یک قرار داد هوشمند به چه چیزهایی احتیاج داریم؟

همه چیز در مورد قرارداد هوشمند-مجموعه زوم ارز

موضوع قرارداد و دسترسی، شرایط قرارداد، اوراکل، پلتفرم انحصاری مواردی است که برای ایجاد قرارداد هوشمند مورد نیاز است.

برای ایجاد این قرار داد، حتما محصول یا خدمت مورد نظر باید در دسترس برنامه باشد،تا بتواند کنترل لازم در قرار داد را داشته باشد.

شرایط قرار داد باید به صورت واضح بیان و توسط برنامه نویس نوشته شود و طرقین قرارداد آن را امضا کنند.

توسط  اوراکل ، اطلاعات مورد نظر به قرار داد داده می شود تا قرار آن را پردازش و بررسی کند.

برای ثبت قرار داد  هوشمند احتیاج به یک پلتفرم داریم که در حال حاضر اتریوم یکی از پلتفرم های محبوب قرار داد های هوشمند محسوب می شود.


زبان برنامه نویسی قرار داد هوشمند :

در مورد قرارداد هوشمند

برنامه نویسان از شاخه هایی از زبان  C که خود شامل چندین زبان C#، C++ و …است، پایتون یا جاوا و … استفاده می‌کنند. از دیگر زبان ها که به طور اخص برای برنامه نویسی قرار داد های هوشمند استفاده می شود، زبان  سالیدیتی  است که به‌نوعی طراحی‌شده که یادگیری‌اش برای برنامه‌نویسانی که با یک یا چند زبان‌ برنامه‌نویسی کار کرده‌اند،راحت تر می باشد.

سالیدیتی یکی از زبان های برنامه نویسی است که برای توسعه برنامه روی ماشین های مجازی اتریوم(EVM) است. کلاس‌ها و کتابخانه های زیادی دارد که در  توسعه یک قرارداد هوشمند توسط شما، بسیار کمک کننده است.

برخی مهمترین محیط های توسعه نرم افزار (IDE) برای برنامه نویسی به زبان سالیدیتی عبارتند از:

Remix, Visual Studio,Ether atom


5پلتفرم مهم قرار داد هوشمند

همه چیز در مورد قرارداد هوشمند-پایگاه زوم ارز

 

یکی از بهترین پلت فرم قراردادهای با کاربردهای فراوان محسوب می شود. می توان برای همه موارد از ICO  تا تقریباً با هر نوع کاربرد غیر متمرکز ، از اتریوم  استفاده کرد تاقراردادهای هوشمند را تسهیل کند.

با این حال ، اشکالاتی در Ethereum وجود دارد. در سال های اخیر ، بعضی  از مسائل امنیتی نقص های جدی در این پلتفرم داشته است. مطالعه جدید محققان سنگاپور و انگلستان 34،000 قرارداد هوشمند مبتنی بر اتریوم را در معرض خطر قرار داده است.

ویژگی های بستر قرارداد هوشمند Ethereum:

 

 • رایگان برای راه اندازی معاملات پیمانکاری در گاز صورت می گیرد.
 • استاندارد Ethereum token یا ERC-20
 • داشتن قدرت برنامه نویسی
 • دستورالعمل های روشن برای توسعه دهندگان
 • تکمکی بسیار
 • توسعه دهندگان قرارداد هوشمند تقریباً همیشه تجربه استفاده از اتریوم را دارند

معایب:

 • شبکه اغلب سخت بارگیری می شود
 • گران تر از سایر سیستم عامل ها
 • توسعه دهندگان با کد اتریوم تعدادی از مسائل امنیتی را پیدا کرده اند. علاوه بر این ، کد با کیفیت پایین ، بسیاری از قراردادها را در معرض هکرها قرار داده است.

 

ویژگی های بستر قرارداد هوشمند Hyperledger:

 • منبع آزاد و رایگان برای استفاده
 • عضویت مجاز
 • پشتیبانی شده توسط IBM
 • اجازه می دهد تا قراردادها به زبان های مختلفی رمزگذاری شوند
 • عملکرد قابل اعتماد
 • مؤلفه های افزونه را پشتیبانی می کند

معایب:

 • بدون سیستم توکن

ویژگی های بستر های نرم افزاری Nem Smart

 

 • بسیار آسان برای استفاده و ساخته شده در جاوا
 • هیچ زبان برنامه نویسی مخصوص پلتفرم وجود ندارد
 • مقیاس پذیری
 • اجرای فوق العاده

معایب:

 • جامعه توسعه کمتری نسبت به سیستم عامل های دیگر
 • ابزارهای کمتری در دسترس است
 • NEM از کد خاموش بلاک چین  استفاده می کند که باعث عدم تمرکز کمتر آن می شود

 

ویژگی های بسترهای نرم افزاریStellar

 • ایده آل برای ICOs
 • در مقایسه با اتریوم بسیار ارزان است
 • پلتفرمی ساده
 • عملکرد خوب
 • در صنعت مورد توجه است

معایب:

 • برای توسعه قراردادهای پیچیده تر واقعاً مناسب نیست.

ویژگی های بسترهای نرم افزاری Waves Contracts

 • ایده آل برای ICOs و corwdsales
 • برای ایجاد نشانه های خاص به دانش پس زمینه بسیار کمی نیاز دارد

معایب:

 • نه یک بستر بسیار متنوع
 • هنوز یک پایگاه کاربری نسبتاً کوچک است

چالش ها و سوالات پیش روی قرار دادهای هوشمند:

 

یکی از مهم ترین سوالات پیش روی قرار داد هوشمند،  این است که قراردادهای هوشمند چقدر قابل اعتماد هستند؟

در هفته های  گذشته ، به عنوان مثال ، Parity Technologies – که یک سرویس کیف پول به نام Parity را ارائه می دهد که به عنوان یک قرارداد هوشمند عمل می کند – فاش کرد که حداقل 150 میلیون دلار در رمزنگاری اتر فریز شده است.

ظاهراً در كتابخانه مربوط به نرم افزار آسيب پذيري وجود دارد ، گرچه برخي ديگر ادعا مي كنند نقصي در نوع بلاک چین اتریوم وجود دارد كه مورد استفاده قرار گرفته است. اما این به دنبال حمله دیگری در ماه ژوئیه به Parity بود که منجر به سرقت حدود 31 میلیون دلار اتر شد.

و در تابستان سال 2016 ، که اتریوم هک شد که 50 میلیون دلار ارز دیجیتال از یک سازمان خودمختار غیر متمرکز به سرقت برد ، که یک سازمان است که از طریق قراردادهای هوشمند اداره می شود.

همه این بدان معنی است که ، اگر قرار است قراردادهای هوشمند تبدیل به ابزارهای مفیدی برای بازاریابی و تجارت شوند ، ممکن است به نظارت بیشتری توسط انسانهای هوشمند احتیاج داشته باشند.

چرا قراردادهای هوشمند هنوز به جریان اصلی راه  نیافته اند؟

علیرغم این همه اشتیاق پیرامون قراردادهای هوشمند ، این پدیده هنوز راهی زیاد برای ادامه و پیشرفت دارد. در زیر دلایل اصلی ذکر شده است.

برگشت به سمت دارایی های دیجیتال

قراردادهای هوشمند به دلیل ماهیت دیجیتالی هر دو با دارایی های دیجیتال خوب کار می کنند. تاکنون تصور اینکه چطور ممکن است با پول فیات پیش برود ، دشوار است.

مسائل مربوط به انطباق

عملاً به معنای استفاده از قراردادهای هوشمند در محیط های قابل اعتماد مانند یک سازمان واحد که احزاب به یکدیگر اعتماد دارند ، قابل استفاده نیست. در عوض ، هدف اصلی قراردادهای هوشمند تسهیل تعامل و تضمین انجام تعهد بین طرفهای توزیع شده است که یکدیگر را نمی شناسند.

چالش های نظارتی

صحبت از مقررات. دولت های سراسر جهان اکنون فکر می کنند که دقیقاً چگونه قراردادهای هوشمند باید تنظیم و مالیات شوند ، که این امر موانع بیشتری را در راه تصویب ایجاد می کند.

راه زیادی برای رسیدن به تحقق

برای مشاغل ، حرکت به سمت قراردادهای هوشمند به معنای تغییرات اساسی است. دیگر واسطه ها ، مدارک ، بانک ها و مقامات نظارتی بیشتر نیستند ، اما آیا همه آماده هستند که به همه این نقش ها به یک قطعه کد اعتماد کنند؟ و اگر بله ، چقدر طول خواهد کشید؟

نگرانی های حریم خصوصی

در وب سایتهای عمومی مانند EOS یا اتریوم استفاده از قراردادهای هوشمند به دلیل عدم حفظ حریم خصوصی در بخش تجارت غیر قابل اعتماد به نظر می رسد.


چشم انداز قراردادهای هوشمند

 

بدون شک ، ما در آستانه انقلاب دیجیتال جدید ایستاده ایم. مانند اینترنت که در زمان خود به عنوان وحی به جهان بدل شد ، قراردادهای هوشمند قصد دارند مؤسسات و شرکتهای کوچک و متوسط ​​را با قابلیت اتوماسیون تحت تأثیر قرار دهند.

قراردادهای هوشمند ممکن است در اینده ای نسبتا دور، بخشی از هر سازمان شوند . در حال حاضر ، قراردادهای هوشمند نوپا هستند، اما پتانسیل آنها امیدوارکننده به نظر می رسد و خوش بینانه ترین پیش بینی ها را به واقعیت نزدیک می کند.

 

Leave a Reply