استخراج اتریوم یا ماینینگ “Mining” اتریوم

یکی از محبوب ترین رمزارز ها بعد از بیت کوین که با استقبال خوبی برای استخراج روبرو شده است. ارز دیجیتال اتریوم است .که یکی از بالاترین حجم خرید و فروش یا ترید ارز دیجیتال را به خود اختصاص داده است و تریدر ها ، ارزهای دیجیتالی که دارای حجم معاملات بالایی هستند را دنبال می کنند.حال ما می خواهیم به شما یاد دهیم که چگونه می توانید ارز دیجیتال اتریوم را بدست آورید. شما در مطلب زیر با استخراج اتریوم یا ماینینگ اتریم بیشتر آشنا می شوید.

تیترهای این مقاله به شرح زیر است:


مراحل استخراج اتریوم

استخراج اتریوم - پایگاه جامع زوم ارز
استخراج اتریوم

اسمبل یا جمع اوری ریگ استخراج و راه اندازی سیستم عامل

برای استخراج یا ماینینگ احتیاج به سخت افزار های خاصی است . البته  می توان این کار را با کامپیوترهای شخصی و لپ تاپ و گوشی موبایل انجام داد اما واقعیت امر این است که این کار به هیچ عنوان به صرفه نیست و حتی گاها باعث از بین رفتن وسیله مورد استفاده می شود و این یعنی ضرر!

بهترین روش برای استخراج اتریوم به وسیله کارت های گرافیک می باشد. در بعضی مواقع از دستگاه های Asic نیز استفاده می شود. همانطور که می دانیم برای استخراج بیت کوین  فقط از این دستگاه ها استفاده می شود. به بررسی هر دوی این سخت افزارها می پردازیم.

ما در ابتدا به بررسی استخراج با کارت گرافیک می پردازیم. برای استخراج توسط کارت گرافیک به دستگاه هایی به نام ریگ نیاز داریم. این سخت افزارها به طور خاص برای اتریوم ساخته شده است. از این دستگاه ها برای سوار کردن کارت گرافیک استفاده می شود . مانند کیس های  کامپیوتری با گنجایش بالاتر برای کارت گرافیک بیشتر است. در بازار به صورت آماده در دسترس است . اما می توانید خودتان آن را اسمبل یا جمع آوری کنید.


قطعات ریگ  (Rig)چیست؟

قطعات مختلف ریگ - استخراج اتریوم
قطعات ریگ

 کارت های گرافیک قدرتمند برای استخراج اتریوم

بی شک مهم ترین بخش دستگاه های ریگ ، کارت گرافیک هستند. کارت های Nvidia و AMD مناسب ترین نوع کارت ها برای انجام عمل استخراج می باشند. سعی کنید در همین ابتدا مناسب ترین کارت گرافیک را تهیه کنید تا بتوانید به بهترین نحو عمل استخراج را انجام دهید.

در زیر چند مدل از کارت های گرافیک معرفی شده است:

چند مدل کارت گرافیک - استخراج اتریوم - پایگاه جامع زوم ارز
کارت گرافیک

در انتخاب کارت گرافیک ، قدرت یا هش ریت بسیار مهم است. با توجه به الگوریتم قدرت هش آنها متفاوت خواهد بود. همچنین قدرت آنها روی الگویتم انتخابی ثابت است. مگر توسعه دهنده تغییری در آن اعمال کند.


شاسی

وسیله ای که در آن قطعات سوار می شوند.


پاور یا منبع تغذیه مناسب

برای سیستم های خانگی منبع تغذیه با 300 الی 500 وات کافیست اما برای کارت گراقیک با تعداد بیشتر ، مقدار حداقل 1200 وات مورد نیاز است.


RAM

در روند استخراج به رم زیادی نیاز نیست. 4 گیگ رم برای این کار مناسب است.


CPU

یک پردازنده یا CPU معمولی که با مادربرد سازگار باشد کافیست.


کابل های مورد نیاز

برای اتصال کردن اجزای مختلف به کابل مخصوص نیاز داریم. کابل های PCI Express USB مورد نیاز هساتند.


درایو SSD

برای استخراج ، حداقل 1200 گیگابایت حافظه برای نصب سیستم عامل و اجرای نرم افزارها مورد نیاز است.


 مادربرد

یک مادربرد برای اتصال قطعات مورد نیاز است. ASUS170-A پیشنهاد می شود.


اینترنت Adsl + مودم

برای استخراج مهم ترین نکته اتصال مداوم و پابدار است . سرعت اینترنت و حجم مصرفی خیلی مهم نیست. قطع و وصل شدن اینترنت در استخراج یا ماینینگ موثر است.


بعد از اسمبل قطعات و  نصب سیستم عامل به سراغ ساختن کیف پول می رویم:

ساخت کیف پول اتریوم

برای اتریوم، کیف پول های زیادی است اما از بهترین کیف پول ها می توان به Myetherwallet و MetaMask  اشاره کرد.


پیوستن به یک استخر استخراج اتریوم و شروع کار

سه روش برای استخراج اتریوم وجود  دارد. استخر استخراج ، استخراج انفرادی و استخراج ابری .

استخراج انفرادی به صرفه نیست و استخراج ابری هم قابل اعتماد نیست. اما استخر استخراج به صرفه  و امن ترین روش می باشد. استخر یا pool مکانی مجازی استخراج کنندگان از توان سخت افزارهای خود برای استخراج بلاک استفاده می کنند. و هر کسی به اندازه توان پردازشی خود پاداش می گیرد.

در استخر استخراج موارد  اندازه استخر ، حداقل پرداخت و هزینه استخر مهم است.

استخر های  Ethermine، 2fpool و Minergate از بهترین  استخر های حال حاضر هستند.


دستگاه‌های ای‌سیک (ASIC) برای اتریوم

همانطور که در ابتدا گفتیم برای استخراج اتریوم غیر از کارت های گرافیک می توان از دستگاه های ASIC استفاده کرد. در مقایسه با کارت های گرافیک ، این دستگاه ها بسیار قوی تر هستند. راه اندازی خیلی راحتی دارند. استخراج اتریوم با دستگاه های ASIC با مخالفت توسعه دهندگان اتریوم روبرو  است . از دلایل این مخالفت میتوان به چند مورد اشاره کرد:

  • با افزایش این دستگاه ها و قدرت بیشتر دستگاه های ASIC سختی شبکه بالاتر رود و در این صورت  دیگر استفاده از کارت گرافیک سود آور نخواهند بود و از دور خارج خواهند شد.
  • البته با جبهه شدیدی که توسعه دهندگان اتریوم با دستگاه های ASIC دارند،در تلاشند الگوریتم هایی ارائه دهند که ضد این دستگاه ها هستند و در واقع این یک خطر برای استخراج توسط این دستگاه هاست.

نتیجه:

در زمینه ارز های دیجیتال ، اولین مساله ای که باید مورد توجه قرار بگیرد شناخت کامل از آنها و بازارشان می باشد. در آخر در این بازار برد 95 درصدی و شکست 95 درصدی در یک لحظه وجود دارد و با این دید شروع به استخراج اتریوم و البته دیگر ارزها بپردازید.


با مقالات بیشتری را بخوانید:

ماینیگ یا استخراج چیست؟

استخراج ابری چیست؟

ارز دیجیتال را از کجا بدست آوریم؟

Leave a Reply