بیت کوین کش چیست؟

چیزهایی که باید درباره بیت کوین کش بدانیم.

بهترین کیف پول بیتکوین کش کدام است؟ استخراج بیت کوین کش چگونه است؟تفاوت بیت کوین با بیت کوین کش ؟ ایا بیت کوین کش آلت کوین است؟داستان بیت کوین کش چیست.

چیزهایی که باید درباره بیت کوین کش بدانیم.

بهترین کیف پول بیتکوین کش کدا م است؟ استخراج بیت کوین کش چگونه است؟تفاوت بیت کوین با بیت کوین کش ؟ بررسی قیمت بیت کوین کش. وتاریخچه بیت کوین کش.


بیت کوین کش چیست؟Bitcoin Cash

یکی از رمز ارز های پایه بیت کوین کش،است. که با تغییراتی روی کد بیت کوین واندازه هر بلوک در سال ۲۰۱۷ ایجاد شد.نماد بیت کوین کش Bch است. وپدیده هاردفورک ( جداشدن) منجر به انشعاب یا جدا شدن بیت کوین کش از بیت کوین شد.

بیت کوین کش کاملا غیر متمرکز است. وهیچ بانک یا واسطه ای برای جا به جایی ندارد. علت اصلی ایجاد بیت کوین کش را میتوان  مشکل مقیاس‌پذیری یا همان مسئله کندی و افزایش کارمزد تراکنش‌ها در گذر زمان  دانست.که در بیت کوین نیز شاهدش هستیم.

بیت کوین کش با افزایش سایز بلاک که در بیت کوین محدود به 1 مگابایت است، امکان پردازش تراکنش‌های بیشتری را فراهم می‌کند.


شباهت بیت کوین وبیت کوین کش

به دور از اختلاف نظرهای ایدئولوژیک و اندازه بلاک، شباهت‌هایی نیز بین بیت کوین و بیت کوین کش وجود دارد. هر دوی این ارزها از مکانیسم اجماع اثبات کار (PoW) یا همان استخراج (ماینینگ)بهره میبرند.و برای تایید تراکنش‌ها و تولید سکه‌های جدید استفاده می‌کنند.

عرضه کل هر دوی آن‌ها محدود به 21 میلیون واحد است. علاوه بر این، هر دوی این ارزها از تابع هش SHA256 برای هش کردن اطلاعات بلاک استفاده می‌کنند.


حامیان بیت کوین کش معتقدند که این ارز دیجیتال اهداف اصلی بیت کوین را دنبال می‌کند.

مطالبی درباره بیت کوین کش

سمت راست: راجر ور، یکی از اولین حامیان و توسعه گران  بیت کوین است .که در کنار وو جیهان، یکی از بنیانگذاران بیت مین دو رهبر اصلی بیت کوین کش بودند.

این‌ها کسانی بودند ،که به گفته خودشان می‌خواستند. به آرمان ساتوشی ناکاموتو یاسرویس پرداخت بودن بیت کوین پایبند باشند. و به همین دلیل افزایش اندازه بلاک بیت کوین را دنبال میکردند.

اما این افراد و طرفداران این دیدگاه هرگز نتوانستند تمام جامعه بیت کوین را با خود همراه کنند.ودر 1 آگوست سال 2017 پس از اختلافی طولانی، هاردفورک معروف بیت کوین اتفاق افتاد. و بلاک چین بیت کوین دو قسمت شد. بیت کوین و بیت کوین کش.

حدود یک سال پس از تولید بیت کوین کش، در میان حامیان این ارز دیجیتال هم بر سر اندازه بلاک اختلاف به وجود آمد که در نهایت بیت کوین کش را هم دچار هاردفورک کرد.

در روز 15 نوامبر سال 2018 بیت کوین کش، چهارمین ارز دیجیتال برتر بازار ارزهای دیجیتال، فورک و به دو نسخه رقیب یعنی Bitcoin Cash ABC  و Bitcoin SV تبدیل شد.

این انشعاب در اثر اختلاف نظر راجر ور و کریگ رایت (Criag Wright) به همراه دیگر چهره‌های مرتبط با بیت کوین کش درباره آینده این ارز دیجیتال رخ داد.

مطالبی درباره بیت کوین کش

اختلاف کریگ رایت و راجر ور باعث فورک شدن بیت کوین کش شد .این دوبخشی شدن به این خاطر اتفاق افتاد .که توسعه‌دهندگان بیت‌کوین‌کش نتوانستند روی به‌روزرسانی این کوین به توافق برسند.

برخی از آنها از به‌روزرسانی به نام Bitcoin ABC و برخی دیگر از نسخه Bitcoin SV حمایت کردند.

پس از هاردفورک معلوم شد که پشتیبانی بیشتری از بیت‌کوین ای‌بی‌سی نسبت به بیت‌کوین اس‌وی شده است. و به‌همین دلیل Bitcoin ABC   همان بیتکوین‌کش اصلی است. و Bitcoin SV رمزارز جدیدی شناخته شد.


بیت کوین کش آلت کوین نیست.

بیتکوین‌کش آلت‌کوین محسوب نمی‌شود چون کدها و برنامه‌های پایه مشترکی با بیتکوین دارد و فقط ویژگی‌های جدیدی در آن افزوده شده است .

به‌دلیل این‌که زمان زیادی از تولد بیت‌کوین‌کش نمی‌گذرد. نمی‌توان درباره آن قضاوت کرد. اما تا به‌حال عملکرد مناسبی داشته است. هر روز بر تعداد طرفداران و کاربران بیتکوین‌کش افزوده می‌شود و شبکه آن هم درحال پیشرفت پیوسته میباشد.

بیتکوین‌کش هم مثل دیگر ارزهای دیجیتال کامل نیست. هرکدام ویژگی‌هایی دارد که دیگران ندارند.و سرمایه‌گذاری در بیتکوین کش مثل هر سرمایه ی دیگری خطرات احتمالی را دارد.پس بهتر است قبل از تصمیم گیری اطلاعات کافی وبا مطالعه وکاوش باشد .


تفاوت‌های بیت کوین و بیت‌کوین‌کش

بیت‌کوین‌کش از نظر ساختاری بسیار مشابه بیت‌کوین است. تعجبی هم ندارد؛ چونکه بیت‌کوین‌کش حاصل انشعاب از بیت‌کوین است. با‌این‌حال بیتکوین‌کش تفاوت‌ها و در واقع برتری‌هایی نسبت به بیت‌کوین دارد که مهم‌ترین‌شان عبارتند از:

اندازه بلاک در ابتدا به ۸ و در هاردفورک بعدی به ۳۲ مگابایت افزایش یافته است. در نتیجه تراکنش‌های بیشتری با کارمزد کمتر در شبکه قابل انجام شدند.

بیتکوین‌کش سگویت را اجرا نمیکند. ویژگی replace by fee که برای انجام تغییر میزان کارمزد در صف تایید است را ندارد. در برابر حمله‌های بازپخش و تکرار (replay attack) مقاوم است.  بیت‌کوین‌کش راهکاری برای کاهش سختی شبکه دارد. کارمزد کمتری برای تراکنش نسبت به بیت‌کوین دارد.


مهمترین فرق بین بیت‌کوین و بیت کوین‌کش

مهمترین فرق بین بیت‌کوین و بیتکوین‌کش سرعت است. در ابتدا اندازه هر بلاک بیتکوین یک مگابایت بود. (امروز ۲ مگابایت است). ولی بیت‌کوین‌‌کش از نوع کدهای یکسانی استفاده میکند. و اندازه هر بلاک آن ۳۲ مگابایت است. این افزایش باعث می‌شود تا پردازش تراکنش‌های بیشتری در روز امکان‌پذیر شود.


برخی کیف‌پول‌های بیت کوین‌ کش با امنیت بیشتر

کیفپول دسکتاپExodus

Exodus یک کیف‌پول دسکتاپ است که اواسط سال ۲۰۱۵ ساخته شده‌است. استفاده از آن کاملاً رایگان است . به‌محض آنکه کیف‌پول Exodus را باز می‌کنید، یک نمودار پایه به‌شما کل دارایی‌تان را از ارزهای دیجیتالی نشان می‌دهد. Exodus  برای سیستم عامل‌های مک، لینوکس و ویندوز در دسترس است.


کیف پول سختافزاریTrezor

TREZOR یک کیف‌پول سخت‌افزاری است که امنیت پیشرفته‌ای را برای مدیریت کلیدهای خصوصی (private key) بیت‌کوین و ارز‌های دیجیتالی دیگر ارائه می‌دهد.

بر‌خلاف روش‌های ذخیره‌سازی سنتی، ذخیره‌سازی آفلاین و یا کیف‌پول کاغذی ترزور قادر به انجام پرداخت‌های ایمن بدون افشای کلید خصوصی شما به یک کامپیوتر آلوده است.ویکی از دستگاه‌های سخت‌افزاری موجود در بازار برای ذخیره سازی بیت‌کوین‌کش است.


کیف پول سختافزاری  KeepKey

.این کیف‌پول همان ویژگی پشتیبان‌گیری seed key با پین کد را فعال کرده‌است و مانند دیگر کیف‌پول‌ها کار می‌کند. در‌حال‌حاضر، این کیف‌پول تنها از ۶ ارز رمزنگاری‌شده پشتیبانی می‌کند.


کیفپول دسکتاپ  Jaxx

کیف‌پول Jaxx از ارزهای رمزپایه مختلف از جمله BCH راپشتیبانی می کند. از قابلیت‌های این کیف‌پول این است که می‌توانید برای همگام‌سازی کیف‌پول خود در سایر دستگاه‌ها نیز آن را استفاده کنید.

سایر ویژگی‌های مشترک مانند اسکن کدهای QR و پین کد جهت ورود برای امنیت نیز در دسترس هستند. این کیف‌پول همچنین برای سیستم عامل‌های اندروید و iOS در دسترس میباشد.


کیفپول سختافزاری Ledger Nano S

Ledger Nano S یک کیف‌پول سخت‌افزاری برای نگهداری بیتکوین، بیتکوین‌کش، اتریوم و دیگر آلت‌کوین‌ها است. که بر اساس ویژگی‌های امنیتی قوی برای ذخیره‌سازی ارزهای رمزنگاری‌شده  است.و ایمن‌سازی پرداخت‌های دیجیتال ساخته شده است .

لجرنانو اس دارای یک صفحه نمایش جهت بررسی و تأیید هر تراکنش است . و یکی از بهترین کیف‌پول های سخت‌افزاری است. که به‌علت ویژگی‌های امنیتی آن در  مورد استفاده  میباشد.این کیف‌پول را به هر رایانه‌ای توسط درگاه USB متصل می شود.


کیف‌پول موبایلی Coinomi

کیف‌پول Coinomi نیز از ارزهای مختلف از جمله بیتکوین‌کش پشتیبانی می‌کند. علاوه‌بر ویژگی‌های مشترک، در این کیف‌پول این امکان نیز وجود دارد. که ارزهای دیجیتالی خود را به یکدیگر تبدیل کنید. Coinomi یکی از بزرگترین کیف‌پول‌ها با قابلیت پشتیبانی از بیت‌کوین و آلت‌کوین‌های دیگر است.


قابلیتهای بلاک چین بیت کوین کش

با استفاده از قابلیت بیت کوین کش هر کسی با استفاده از پروتکل دفتر کل ساده (SLP) و ورم‌هول لانچد می‌تواند .بر روی شبکه BCH توکن ایجاد کند. توسعه گران SPLامکان ایجاد توکن، خریدوفروش و مدیریت آن را بر روی بلاک چین بیت کوین کش و تنها در عرض چند ثانیه و با هزینه بسیار ناچیز فراهم آورده اند.

شاید ساخت و توزیع توکن بر روی بلاک چین بیت کوین کش بسیار ساده و شاید تا حدی سرگرم‌کننده باشد، اما آن چیزی که اهمیت دارد چگونگی ارزش دادن به این توکن‌هاست.


قیمت بیت کوین کش در بازار دیجیتال

بیت کوین کش پس از عرضه‌ در سال 2017 همواره به عنوان یکی از برترین ارزهای دیجیتال بازار است و قیمت بیت کوین کش همیشه نوسانات بسیار شدیدی را داشته است.

با نگاهی به نمودار زیر می‌توان دریافت که قیمت بیت کوین کش در اولین روز آغاز فعالیت شبکه‌اش، یعنی 1 آگوست سال 2017، 310 دلار بود.و 5 ماه بعد، یعنی در 20 دسامبر همان سال به بالاترین قیمت تاریخ خود یعنی 4,355 دلار دست یافت.

این رشد سریع و قابل توجه سبب شد تا سرمایه‌گذارانی که بر روی این سرمایه‌گذاری کرده بودند، در کمتر از 6 ماه سودی 1000 درصدی نصیبشان شود.

بر خلاف میل طرفداران بیت کوین در سال 2017 ، بیت کویت کش یکی از بهترین عملکردها را داشته است .


قیمت بیت کوین کش در سال 2017 به 3 دلیل زیر افزایش یافت:

1.بیشتر صرافی‌های مهم و شناخته شده از جمله کوین بیس، بیت کوین کش را لیست کردند.و این امر سبب افزایش حجم معاملات آن شد.

2.سودآوری استخراج بیت کوین کش در آگوست سال 2017 افزایش یافت. و سبب معروف شدن در میان ماینرهای ارز دیجیتال شد.

3.در نوامبر سال 2017، تلاشی دیگر برای فورک دوباره بیت کوین انجام شد. که با شکست مواجه شد. این اتفاق سبب شد، تا سرمایه‌گذاران بیشتر به ارزش بیت کوین کش به عنوان جایگزینی برای بیت کوین پی ببرند.

در سال 2018 که به زمستان ارزهای دیجیتال نیز معروف است. ارزش بیت کوین کش نیز همانند سایر ارزها با کاهش مواجه شد. در حال حاضر نیز  قیمت آن به صورت افقی در حال نوسان است.

آیا میدانید؛ تعداد کل واحدهای بیت کوین کش محدود به 21 میلیون واحد است .که تاکنون 18,020,550 آزاد و در شبکه عرضه شده است.

نمودار بیت کوین کش

 

Leave a Reply