استخر استخراج Mining Pool چیست ؟

سایت زوم ارز قصد دارد در مطلب استخر استخراج  ؛ شما را با استخر های استخراج ارز های دیجیتال آشنا کند که اگر شما بخواهید ارزهای دیجیتال مثل بیت کویناتریومبیت کوین کش و لایت کوین و … را استخراج کنید . نیاز است به استخرهایی که قابلیت استخراج آن ارز را دارند متصل شوید. البته می توانید به صورت انفرادی به استخراج رمز ارز ها بپردازید.اما شانس برنده شدن برای ساخت یک بلوک تقریبا صفر است .پس بهتر است برای استخراج رمزارز ها به استخر ها متصل شوید .

عناوین این مقاله به شرح زیر است :

 


استخر استخراج Mining Pool چیست؟

استخر استخراج محلی است که ماینر ها و یا به اصطلاح استخراج کنندگان در آنجا جمع می شوند و همگان در تلاش هستند تا عملیات محاسبات یک بلاک را انجام دهند، استخر ها یک محل مجازی هستند و ماینر ها به صورت شبکه به آن متصل شده اند.

هر استخراج کننده به اندازه منبعی که در استخر ثبت کرده است پاداش دریافت خواهد کرد. به عنوان مثال هر چه منابع شما قدرتمند تر باشد توان بیشتری برای محاسبات یک بلاک می توانید داشته باشید. همین امر باعث می شود که عملیات محاسبات زود تر انجام شود و نتیجه آن مشخص می کند که شما چه مقدار پاداش بابت این موضوع دریافت کرده اید.

در اصل شما قدرت و توان محاسباتی های خودتان را در استخر ها با دیگران به اشتراک می گذارید، در این صورت شانس شما برای دریافت کوین بیشتر می شود.

شاید در زمانی که بازار ارزهای دیجیتال در حال داغ شدن بود، شما می توانستید با دستگاه های توان کم به صوررت مستقیم اقدام به استخراج کوین کنید. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و همچنین افزایش روز افزون محبوبیت های ارز دیجیتال دیگر همچین امکانی وجود ندارد مگر اینکه توان پردازشی بالا و قدرتمندی داشته باشید. به عبارتی می توان گفت، امروزه بدون اتصال به استخر ها عمل ماین کردن و یا به اصطلاح استخراج کوین کار سختی شده است.

محاسبات و ایجاد یک بلاک در بلاک چین برای یک ماینر و یا به اصطلاح استخراج کننده ممکن است سال ها طول بکشد ، به همین منظور عضو شدن یک ماینر به یک استخر در صورت ضعیف بودن تبدیل به یک باید شده است.


چگونه می توان از استخر های موجود بیت کوین استخراج کرد؟

همانطور که پیش تر آوردیم شما می توانید با متصل شدن به استخر هایی که توانایی استخراج بیت کوین را دارند، اقدام به استخراج بیت کوین کنید.

زمانی که شما قصد مایین و یا به اصطلاح استخراج کردن دارید، می توانید هم به صورت تیمی وارد یک استخر شوید و عمل استخراج را انجام دهید و هم می توانید به صورت فردی به یک استخر متصل شوید و با انتخاب استخر شما و نفرات دیگر اقدام به تایید تراکنش ها نمایید.

قطعاً هیچ فردی نمی تواند به تنهایی اقدام به استخراج بیت کوین کند ، تنها دلیل این امر هم این است که به دلیل افزایش روز افزون محبوبیت بیت کوین افراد زیادی برای جمع آوری آن در تلاش‌اند.

خوب طبیعتاً در بین این افراد شانس شما برای جمع آوری بیت کوین خیلی کم است حتی ممکن است انجام این عمل به صورت فردی با قدرت پردازش پایین سالها طول بکشد، پس بهتر است ابتدا به یک استخر متصل شوید و توسط این استخر با دیگر ماینر ها عمل ساخت و محاسبات بلوک ها انجام شود تا شانس همه برای دریافت پاداش بیشتر شود.


استخر استخراج - پایگاه جامع زوم ارز

 


بهترین استخر که کاربران ایرانی می توانند از آن استفاده کنند کدام است؟

استخر های ” F2Pool ” و ” Poolin ” به عنوان استخر هایی به حساب می آیند که به کاربران ایرانی اجازه عضویت و استفاده را می دهند. ماینر های ایرانی به راحتی می توانند به این استخر بپیوندد.


پیوستن به استخر ها چه مزیت هایی می تواند داشته باشد؟

زمانی که شما به صورت تنهایی اقدام به استخراج و یا ماین کردن ” بیت کوین ” می کنید، قطعا با افراد زیادی که در این زمینه قدرتمند هستند سرو کار دارید، همین موضوع باعث می شود تا شما مدت طولانی را صرف به دست آوردن بیت کوین کنید. پیوستن به استخر ها دارای مزیت های زیادی است.

یکی از مهم ترین مزیت های آن این است که شما با افراد دیگر به صورت گروهی تلاش در حل معادلات و ساخت یک بلاک می کنید. همین امر سبب می شود تا شانس شما برای دریافت ” بیت کوین ” بیشتر شود.

از دیگر مزیت های پیوستن به یک استخر می توان گفت که ، در آمد های شما ثابت می شود، در زمان استخراج توسط استخر شما به راحتی می توانید در آمد تقریبی تان را حدس بزنید.

در کنار مزایا هایی که پیوستن به استخر دارد یک سری معایب هایی هم مانند مشکلات فنی استخر، صادق نبودن استخر با ماینر ها و…. دارد.


استخر ها چگونه پاداش هر فرد ( ماینر ) را تقسیم بندی و واریز می کنند؟

 • ” Proportional ” یا پرداخت: در این روش پرداختی، استخر به محض اینکه یک بلاک توسط ماینر ها ساخته شود، با توجه به قدرت پردازش ماینر ها، به آن ها پاداششان را پرداخت می کند.
 • پرداخت به ازای توان محاسباتی به اشتراک گذاشته شده یا “ PPS “ : کلمه ” PPS ” مخفف ” Pay Per Share ” است، تمامی استخر های استخراجی که از این روش پرداخت استفاده می کنند با توجه به توان محاسباتی که ما در اختیارشان قرار می دهیم، مقدار سهم مشخصی برایمان در نظر می گیرند.
 • ” Score-Based ” یا مبتنی بر امتیاز: برای جلوگیری از تعویض مدام استخر ها از این روش استفاده می شود. این روش مبتنی بر این است که هر چقدررر شما در آن استخر بمانید پاداش بیشتری دریافت می کنید. در این روش بعد از ماین دو بلاک واریزی برای ماینر ها صورت می پذیرد.
 • پرداخت به ازای سهم اخر: در این روش بر اساس سهم های دریافت شده که از قبل مشخص است محاسبه می شود. مثلا برای حل یک بلاک به N   تا ماینر که تا قبل از حل بلاک مشارکت داشتند پرداخت انجام می شود. اصطلاحا به این روش پرداخت به ازای شانس ماینر گفته می شود.

چگونه استخر استخراج را انتخاب کنیم؟

 1. کارمزد هر استخر و روش پرداخت آن را در نظر داشته باشید ( قبل پیوستن به یک استخر به این موضوع توجه داشته باشید که نرخ کارمزد آن چه مقدار می باشد. هر استخر دارای نرخ کارمز مشخصی است. همچنین موضوع پرداخت ها یک امر طبیعی در درآمد شما می باشد، توجه داشته باشید به استخری که می پیوندید چگونه می خواهد پرداختی ها را انجام دهد. )
 2. استخری را انتخاب کنید که اطلاعات درستی را در اختیارتان میگذارد ( برخی از استخر ها هستند که اطلاعات درستی اعم از فعالیت ماینر ها و یا نوع استخراج را به کاربران نمی دهند، عضویت در اینگونه استخر ها ممکن است به مرور برایتان دردسر ساز شود. )
 3. محدودیت های یک استخر را شناسایی کنید ( بعضی از استخر ها برای ماینر ها محدودیت هایی ایجاد می کنند، برخی از استخر ها اجازه عضویت ماینر های خاص را صادر می کنند و یا اینکه تجهیزات شما با برخی از استخر ها هم خوانی ندارد و همین امر باعث می شود تا نتوانید به آن استخر بپیوندید. )

آیا عضویت در یک استخر الزامی است؟

خیر، عضویت در استخر های استخراج الزامی نیست، شما می توانید به صورت مستقیم تراکنش ها را تایید و محاسبات بلاک هارا انجام دهید، با این حساب شانس شما برای دریافت پاداش کم تر خواهد بود.


انواع استخر های استخراج بیت کوین

BTC.com
F2Pool
AntPool
BTC.TOP
Poolin
SlushPool
ViaBTC
Huobi.pool
BitFury
Bitcoin.com
1M1X
BitClub
Bixin
WAYI.CN
KanoPool


برسی مزایا و معایب 6 استخر بیت کوین

در این قسمت به معرفی تعدادی از استخر ها با بررسی مزایا و معایب آن ها خواهیم پرداخت، در ادامه با ما همراه باشید.

استخر ” BTC.com “

این استخر هم اکنون جزء بزرگ ترین استخر های استخراج بیت کوین می باشد که توسط شرکت ” Blocktrail ” تأسیس شده است، کارمزد این استخر برابر است با 1.5 درصد.

متأسفانه این استخر به دلیل تحریم های اعمال شده به سوی ایران، برای ایرانی ها محدود شده است و دسترسی به این استخر برای ایرانی ها بسیار سخت و دشوار خواهد بود.

مزایا  استخر ” BTC.com ” :

 1. شناخته شده و قابل اعتماد است
 2. کارمزد برداشت پایین

معایب ” BTC.com ” :

 1. کارمزد بالای آن ( 1.5 درصد )

 

استخر ” F2Pool “

این استخر در سال 2013 در کشور چین راه اندازی شد، در ابتدا F2Pool جزء اولین و بزرگ ترین استخر های اررز دیجیتال بود به ثبت رسید.

کارمزد واقعی این شرکت 2.5 درصد است همچنین کاربران ایرانی برای استفاده از این استخر هیچ محدودیتی نخواهند داشت و به راحتی می توانند از این استخر استفاده کنند.

استخر F2Pool جز بیت کوین از ارز های دیگری مانند: اتریوم، لایت کوین و زی کش پشتیبانی می کند.

مزایا استخر ” F2 Pool ”

 1. واریز مرتب و روزانه پاداش
 2. پشتیبانی از دیگر ارز ها

معایب استخر ” F2 Pool ”

 1. کارمزد بسیار بالای آن ( 2.5 درصد )

 

استخر ” Ant Pool “

ساخت و ایجاد حساب کاربری در ” Ant Pool ” رایگان است، می توان گفت استخر ” Ant Pool ” یکی از شناخته شده ترین استخر ها بین ارز دیجیتال بیت کوین است. متأسفانه دسترسی کاربران ایرانی به این استخر محدود شده است.

مزایا استخر ” Ant Pool ”

 1. امن ترین استخر موجود
 2. رابط کاربری مناسب و راحت

معایب استخر ” Ant Pool ”

 1. کارمزد تراکنش های این استخر نامشخص است

 

استخر ” Via BTC “

این استخر توسط چینی ها در سال 2016 راه اندازی شد، این استخر علاوه بر بیت کوین از ارز های دیگری مانند لایت کوین و اتریوم و زی کش و دش و مونرو نیز پشتیبانی می کند.

مزایا استخر ” Via BTC ”

 1. واریز روزانه پاداش استخراج
 2. پشتیبانی از دیگر ارز ها

معایب استخر ” Via BTC ”

 1. کارمزد نسبتاً شدید آن ( 3 درصد )

 

استخر ” Kano CKPool “

این استخر در سال 2014 راه اندازی شد، استخر ” Kano CKPool ” یک استخر کوچک است و کارمزد آن 0.9 درصد است. این استخر از امنیت خوبی مانند احراز هویت دو مرحله ای برخوردار است.

مزایا استخر ” Kano CKPool ”

 1. کارمزد کم
 2. امنیت مناسب

معایب استخر ” Kano CKPool ”

 1. رابط کاربری ضعیف و مشکل دار

 

استخر ” Bixin “

” Bixin ” یکی از بزرگ ترین استخر های بیت کوین است که متعلق به کشور چین می باشد، در این استخر پاداش ماینر ها سریع و به صورت روزانه واریز می شود.

کارمزد دریافتی این استخر از ماینر ها و یا به اصطلاح استخراج کننده چیزی حدود 4 درصد است که این امر بسیار مهمی است زیرا این کارمزد به شدت بالا می باشد.

مزایا استخر ” Bixin ”

 1. پاداش ها را می تواند پیش بینی نمود

معایب استخر ” Bixin ”

 1. کارمزد بسیار بالای آن ( 4 درصد )
 2. این استخر در مرحله اول به کاربران چینی اجازه استفاده می دهد.

کلام آخر

در پایان این مقاله، شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که آیا می شود خودمان یک استخر استخراج بسازیم؟

بله می توانید اما نه در واقعیت، ساخت و تشکیل یک استخر استخراج نیازمند زیر ساخت های مناسب و همچنین تجهیزات گران قیمت می باشد.


مطالب بیشتر

استخراج اتریوم یا ماینینگ “Mining” اتریوم

استخراج ابری چیست؟

ماینیگ یا استخراج چیست؟

ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

Leave a Reply