بیت کوین چیست ؟

یکی از سوالات رایج این روزها این است که بیت کوین چیست ؟ و چگونه کار می کند . ما در این مطلب تلاش میکنم سوالات را به صورت تخصصی و به زبان ساده برای شما بازگو کنیم. یک پول یا ارز دیجیتالی است ، نام لاتین آن Bitcoin است و نماد آن BTC می باشد. هیچ شخص یا نهادی این شبکه را کنترل نمی کند. همچنین به صورت الکترونیکی توزیع و استفاده می شود. شبکه این ارز دیجیتال به صورت غیر متمرکز و کاربر به کاربر است. ارز دیجیتال بیت کوین نمی تواند خارج از برنامه ریزی انجام شده ، چاپ یا خلق شود و تعداد آن محدود است. فقط 21 میلیون بیت کوین برای همیشه تولید می شود. تراکنش های شبکه بیت کوین ، در یک لاگ عمومی با تکنولوژی بلاک چین ( blockchain ) ذخیره می شوند.

بدلیل اینکه بیت کوین در چند سال اخیر با نوسانات فراوان قیمت و اوج گرفتن های متوالی روبرو بود، نام خود را در سراسر دنیا بر سر زبانها انداخته است و افراد زیادی را به فکر و تحقیق واداشته تا بپرسند بیت کوین چیست ؟ هر چند پاسخ این سوال به این سادگی نیست اما به طور کلی میتوان گفت: بیت کوین یک نوع پول است و وسیله تجارت بر بستر اینترنت است؛ درست مانند طلا و نقره که سالها توسط انسانها برای تجارت استفاده می شدند که بعدها اسکناس و بعدتر حواله ها و تراکنش های بانکی جایگزین آنها شدند. تمام این ابزارها در برهه هایی از تاریخ نقش پول را در مبادلات انسانها داشته اند.

عناوین مطلب بیت کوین چیست ؟ در زیر آمده است:


[sta_anchor id=”سازنده-بیت-کوین-کیست؟” unsan=”سازنده بیت کوین کیست؟” /]

سازنده بیت کوین کیست؟

در سال 2009 ،بیت کوین تحت یک نرم افزار متن باز توسط یک برنامه نویس ناشناس (یا گروهی از برنامه نویسان) تحت نام مستعار ساتوشی ناکاموتو معرفی شد. تخمین زده می شود که ساتوشی دارای یک میلیون بیت کوین است، که ارزش آن با قیمت فعلی، در حدود 6.5 میلیارد دلار تخمین زده می شود.
ساتوشی خود را یک مرد ژاپنی، 37 ساله معرفی کرده است. البته از آنجا که هیچ نشانه ای از نرم افزار وی در ژاپن وجود ندارد و تسلط وی به انگلیسی بسیار خوب به نظر می رسد ، در مورد این ادعا تردیدهایی وجود دارد. در اواسط سال 2010 ساتوشی به سراغ موارد دیگری رفت و بیت کوین را در اختیار چند عضو برجسته جامعه بیت کوین قرار داد.همچنین ساتوشی نام گاوین اندرسون را به عنوان برنامه نویس و توسعه دهنده اصلی اعلام کرده است.


[sta_anchor id=”چه-کسی-بیت-کوین-را-کنترل-می-کند-؟” unsan=”چه کسی بیت کوین را کنترل می کند ؟” /]

چه کسی بیت کوین را کنترل می کند ؟

نظر بسیاری از محققین اینگونه است که: مزیت اصلی بیت کوین، استقلال آن از دولت های جهان، بانک ها و شرکت ها است و هیچ ابر قدرتی یا مقامی قادر نیست در تراکنش های بیت کوین دخالتی داشته باشد، بر این اسا که پول مردم را به زور چپاول کند ویا بر آنها مالیات بسته و . علاوه بر این، فعالیت های بیت کوین کاملا شفاف است. هر تراکنشی که صورت می گیرد در یک دفتر حساب گسترده عمومی به نام بلاک چین ذخیره می شود.
اساسا، با این که بیت کوین به عنوان یک شبکه تحت کنترل نیست، این امکان را برای کاربرانش فراهم می سازد تا کنترل کاملی بر تمام امورات مالی خود داشته باشند.به گفته ی برنامه نویس( گاوین آندرسن ) ، بیت کوین به گونه ای عمل کرده که حتی اگر با اتوبوس تصادف کند، این ارز دیجیتال به صورت مستقل و خودگردان به وجود خودش ادامه دهد.


[sta_anchor id=”بیت-کوین-چطور-کار-می-کند-؟-بلاک-چین-چیست-؟” unsan=”بیت کوین چطور کار می کند ؟ بلاک چین چیست ؟” /]

بیت کوین چطور کار می کند ؟ بلاک چین چیست ؟

فردی که بیت کوین خرید و فروش می کند می تواند در کیف پول خود فقط مقدار بیت کوین و مراحل و نتیجه تراکنش ها را مشاهده کند. در پشت فرایندهای شبکه بیت کوین ، یک دفتر حساب عمومی به نام بلاک چین قرار دارد. دراینجا تمام تراکنش هایی است که تا به حال پردازش شده است و همچنین سوابق دیجیتال تراکنش ها در ، به اصطلاح بلاک ها قرار دارند. این تراکنش ها توسط افراد یا کیف پول آنها رمزگذاری شده و به شبکه ارسال می شوند. به این دلیل بیت کوین، ارز رمز پایه یا ارز رمزنگاری شده یا رمز ارز ( cryptocurrency ) نامیده می شود.

هر کاربر در کیف پول خود می تواند اعتبار و صحت هر مبادله را بررسی کند. صحت هر تراکنش توسط امضای دیجیتال مربوط به آدرس های ارسالی محافظت می شود. به دلیل وجود فرایند تایید ، ممکن است تکمیل یک تراکنش در شبکه بیت کوین ، چند دقیقه زمان ببرد.به عنوان مثال اگر شخصی سعی کند فقط یک حرف یا عدد را در یک بلاک تراکنش تغییر دهد، این کار بر تمام بلاک ها تاثیر گذار خواهد بود. از آنجا که این یک دفتر حساب عمومی است، تلاش های اشتباه یا تقلب می تواند به راحتی توسط هر کسی قابل تشخیص و اصلاح باشد.


[sta_anchor id=”ویژگی-های-بیت-کوین” unsan=”ویژگی های بیت کوین” /]

ویژگی های بیت کوین

غیرمتمرکز بودن

بیت کوین به گونه ای طراحی شده است که هر کاربر، بخشی از یک شبکه وسیع را تشکیل می دهند. همچنین طراحی طوری است که حتی اگر بخشی از شبکه از دسترس خارج شود، پول همچنان در حرکت خواهد بود.

شفاف بودن
ناشناس بودن هویت دارندگان بیت کوین نسبی است، زیرا تراکنش های این ارز رمزپایه تنها زمانی انجام می گیرند که در پلت فرم بلاک چین ذخیره شده باشند. در تئوری ، اگر آدرس کیف پول شما به طور عمومی مورد استفاده قرار گیرد، هر شخصی به وسیله ی مطالعه دفتر حساب بلاک چین ، قادر است بگوید چه مقدار پول در آن قرار دارد. هر چند، ردیابی از آدرس بیت کوین به اشخاص هنوز هم تقریبا غیر ممکن است.
البته قابل ذکر است افرادی که می خواهند تراکنش هایشان ناشناس بماند، می توانند اقدامات لازم را برای گریز از رادار انجام دهند. کیف پول های متعددی وجود دارند که ابهام در تراکنش ها و امنیت شما را در اولویت قرار می دهند

غیر قابل لغو
اگر بیت کوین را برای فردی انتقال دهید، هیچ راهی برای لغو یا بازگرداندن آن وجود ندارد، مگر این که شخص دریافت کنند بخواهد بیت کوین را به شما بازگرداند

سریع
انتقال ارز در شبکه بیت کوین حدودا بلافاصله انجام می دهد و به طور معمول فقط چند دقیقه طول می کشد که در آن سوی دنیا شخص دیگری ارز را دریافت کند ، اما در بانک ها می تواند چندین روز طول بکشد.

ناشناس بودن
امروزه بانک ها تقریبا همه چیز را درباره ی مشتریان می دانند.  اما در بیت کوین بسیار متفاوت است. و برای جابجایی پول نیاز به هیچ اطلاعات شخصی نیست. برخی از مردم نمی خواهند اموال آن ها به وسیله ی هیچ یک از مقامات کنترل و ردیابی شود ، عده ای تصور می کنند که تجارت مواد مخدر ،  تروریسم ، و سایر فعالیت های غیر قانونی و خطرناک با توجه به ویژگی ناشناس بودن بیت کوین ، رشد و رونق پیدا می کند.


[sta_anchor id=”چه-چیزهایی-میتوانیم-با-بیت-کوین-بخریم؟” unsan=”چه چیزهایی میتوانیم با بیت کوین بخریم؟” /]

با بیت کوین چه چیزهایی می شود خرید

با بیت کوین چه چیزهایی می توانیم بخریم؟

در حال حاضر بیت کوین هنوز هم یک شکل جدید و کاملا پیچیده پرداخت است و بنا بر این طبیعی است که مواردی که بتوان پرداخت ها را با این ارز انجام داد، محدود باشد. اما هر روز بازارها و مشاغل بیشتر و بیشتری انجام پرداخت های خود با این ارز را می پذیرند. زمانی که بیت کوین در سال 2009 برای اولین بار معرفی شد ، مشخص نبود که چطور و کجا می توان از آن برای پرداخت ها استفاده کرد. اما الان می توان عملا توسط این ارز همه چیز خرید.

اما در حال حاضر از مشاغل و کافی شاپ های کوچک گرفته تا غول های صنایع مختلف تلاش میکنن که از ارزهای دیجیتال استفاده کنند. به عنوان مثال شرکت های بزرگی مانند مایکروسافت و دل ، این ارز رمز پایه را جهت پرداخت برای خریداری بسیاری از محصولات و محتوای دیجیتال خود پذیرفته اند. می توانید بلیط هواپیما از هواپیمایی هایی مانند بالتیک ایر خریداری کنید و یا بلیط تئاتر خود را با بیت کوین بخرید. موارد دیگری مانند پرداخت هزینه هتل ، خرید ملک ، پرداخت صورت حساب رستوران و یا تهیه کارت هدیه نیز وجود دارند که می توان برای پرداخت و تهیه آن ها از بیت کوین استفاده کرد. در بازارهای بین المللی نیز جهت پرداخت ها می توان از این ارز رمز پایه استفاده کرد.


” ادامه مطلب بیت کوین چیست


[sta_anchor id=”خرید-بیت-کوین-به-چه-صورت-است؟” unsan=”خرید بیت کوین به چه صورت است؟” /]

خرید بیت کوین

خرید بیت کوین به چه صورت است؟

بیت کوین را می توان از طریق انواع صرافی های موجود و در دسترس خریداری کرد و یا به طور مستقیم از طریق سایر اشخاص آن را خرید. جهت پرداخت می توان از پول نقد یا کارت های اعتباری استفاده کرد و یا حتی از طریق سایر ارزهای رمزنگاری و تبادل با بیت کوین، آن را تهیه کرد. اما برای اولین انتقال و دریافت بیت کوین شما به یک کیف پول نیاز خواهید داشت.

بیشتر بخوانید: چگونه بیت کوین بخریم ؟


[sta_anchor id=”استخراج-بیت-کوین-چگونه-است؟” unsan=”استخراج بیت کوین چگونه است؟” /]

استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین چگونه است؟

یکی از راههای کسب بیت کوین ، استخراج آن است. فقط چند سال پیش هر کاربری با داشتن یک کامپیوتر قدرتمند می توانست بیت کوین استخراج کند، اما در فعل ، افزایش نرخ این ارز و نرخ تبادل آن باعث شد تا شرکت های بزرگ وارد گود شوند و با دستگاه های بسیار قوی اقدام به استخراج بیت کوین کنند. به این دلیل استخراج بیت کوین سخت و هزینه های انرژی بالا می رود. همچنین میزان بیت کوین های قابل استخراج به طور مداوم در حال کاهش است.


کیف پول بیت کوین

[sta_anchor id=”بعد-از-استخراج-و-یا-خرید-بیت-کوین-آن-را-در-کجا-می-توان-ذخیره-کرد؟” unsan=”بعد از استخراج و یا خرید ” بیت کوین ” آن را در کجا می توان ذخیره کرد؟” /]

بعد از استخراج و یا خرید بیت کوین آن را در کجا می توان ذخیره کرد؟

تمام ماینر ها و یا تریدر ها ارز های دیجیتالشان را در مکانی به اسم کیف پول ( Wallet ) ذخیره می کنند. کیف پول ها انواع مختلفی دارند، شما می توانید با انتخاب یکی از آن ها، رمز ارز هایتان را ذخیره کنید.

کیف پول ها عبارت اند از:

  1. کیف پول های سخت افزاری ” HardWare Wallet “
  2. کیف پول های تحت اجرای دسکتاپ ” Windows ” و ” Mac ” و ” Linux “
  3. کیف پول های تخت وب ” Wallet Web “
  4. کیف پول های تحت اجرای تلفن های هوشمند ” Android ” و ” IOS “

با استفاده از کیف پول می توانید با در دست داشتن کلید عمومی حسابتان از هرکجا به کیف پولتان رمز ارز واریز کنید. در انتخاب نوع کیف پول دقت داشته باشید، زیرا اگر در انتخابتان اشتباه کنید به راحتی مورد حمله هکران قرار می گیرد و متاسفانه در مورد این مسئله باید بگوییم که تمام سرمایه تان را از دست خواهید داد.

شما می توانید با مراجعه به مقاله ” کیف پول های بیت کوین ” به صورت کامل با نوع آن ها آشنا شوید.

بیشتر بخوانید که: کیف پول ( Wallet ) ”  بیت کوین ” چیست ؟


[sta_anchor id=”سایر-روشهای-کسب-بیت-کوین” unsan=”سایر روشهای کسب بیت کوین” /]

سایر روشهای کسب بیت کوین

می توانید بیت کوین را به عنوان حقوق دریافت نمایید. در حال حاضر تعدادی از شرکت ها حقوق کارمندان خود را با بیت کوین می پردازند. یا اینکه می توانید در فروشگاه اینترنتی یا حتی فیزیکی خودتان سرویس پرداخت با بیت کوین را قرار دهید و مشتریان شما هزینه های سبد خرید خودشان را با بیت کوین بپردازند.

همچنین با عضو شدن در برخی از سایت ها یا انجام برخی فعالیت ها مانند مشاهده عکس، اشتراک گذاشتن عکس، تبلیغات یا گذاشتن پست، لایک یا کامنت می توانید بیت کوین کسب کنید.


[sta_anchor id=”مزایای-ارز-دیجیتال-بیت-کوین” unsan=”مزایای ارز دیجیتال بیت کوین” /]

مزایای ارز دیجیتال بیت کوین

ما در ادامه به 7 مزایای ارز دیجیتال در پست بیت کوین چیست می پردازیم:

آزادی

بیت کوین از کنترل مقامات دولتی و حکومتی و تحمیل هزینه ها آزاد است. وقتی برای خرید چیزی با بیت کوین اقدام می کنید، متوجه خواهید شد که ارزهای رمزنگاری به همان اندازه پول های فیزیکی رایج شده اند. با توجه به افزایش و وجود تعداد زیاد بازارهای اینترنتی که فقط بیت کوین را قبول می کنند، می توانید بعضی موارد را با بیت کوین راحت تر از هر ارز دیگری خریداری نمایید.

قابلیت انتقال و حمل بالا

یکی از ویژگی های متمایز پول، قابل حمل بودن آن است به این معنی که باید به آسانی حمل و استفاده شود. از آنجایی که بیت کوین یک ارز کاملا دیجیتال است، عملا می توان هر مقدار ارز را تنها در یک فلش یا یک برگه کاغذ یا حتی به صورت کیف پول های آنلاین حمل کرد. ارزهای رمزنگاری به افراد اجازه می دهد تا آزادانه ارز خود را تنها از طریق اسکن یک کد QR یا یک کلیک در کیف پول های آنلاین دریافت یا ارسال کنند. این انتقالات با کمترین زمان و کمترین هزینه و بدون نیاز به حضور واسطه قابل انجام است. تنها چیزی که نیاز دارید اینترنت است.

قابلیت انتخاب مبلغ کمیسیون

یکی دیگر از مزایای ویژه شبکه بیت کوین، امکان انتخاب مبلغ هزینه انجام تراکنش و یا عدم پرداخت هزینه بابت آن است. هزینه تراکنش توسط استخراج کننده، پس از ایجاد یک بلوک جدید با یک هش موفق دریافت می شود. معمولا فرستنده هزینه کامل را پرداخت می کند، زیرا کسر هزینه از گیرنده می تواند تعداد پرداختی را ناقص کند.
هزینه تراکنش کاملا داوطلبانه پرداخت می شود و به عنوان انگیزه ای برای استخراج کنندگان است تا اطمینان حاصل شود که تراکنش در بلاک جدید گنجانده می شود. این هزینه به عنوان یک انگیزه برای استخراج کنندگان برای کسب درآمد نیز می باشد و آنها اغلب پول بیشتری را نسبت به پاداش تعیین شده دریافت می کنند. به خصوص با توجه به این که پاداش بیت کوین در آینده، هنگامی که تمام موجودی محدود بیت کوین عرضه شود، به صفر می رسد. بنابراین بازار رمزنگاری این قابلیت را به کاربران می دهد تا بین پرداخت هزینه تراکنش و زمان طولانی انتظار برای تایید تراکنش، یکی را انتخاب کنند. پرداخت هزینه بالاتر به معنای پردازش و انجام سریعتر خواهد بود، در حالی که کسانی که مشکل زمان ندارند می توانند هزینه ای پرداخت نکنند.

بدون PCI

Payment Card Industry شامل کارت های اعتباری، کارتهای پیش پرداخت، کارتهای اِی تی ام و همه کارتهایی که برای پرداخت وجه و در خودپردازها استفاده می شود. برای استفاده از این کارت ها نیازمند ارائه تمام اطلاعات برای سازمان ها و اشخاص و نیز قرار گرفتن تحت قوانین سخت و دست و پاگیر می باشد.
در حالی که داشتن قوانین یکپارچه می تواند برای سازمان ها و شرکت های بزرگ خوب باشد، اما ممکن است هر شخصی آن را نپسندد و به آن نیاز نداشته باشد. هنگام استفاده از بیت کوین نیاز به پیروی از استانداردها و قوانین این کارت ها نیست و بنابراین می تواند بازارهای جدیدی را که برای کارت های اعتباری قابل دسترس نیست ایجاد کند. بنابراین کاربران کمترین هزینه را می پردازند و نیز با کاهش زمان مربوط به کارهای اداری، فرصت مناسبی را جهت گسترش بازار خود دارند.

امنیت و کنترل

کاربران بیت کوین قادر هستند تراکنش های خود را کنترل کنند. هیچ کس نمی تواند بدون اطلاع و موافقت شما انتقال و برداشتی را از حساب شما داشته باشد(مانند آنچه در سایر روش های پرداخت صورت می گیرد). همچنین هیچ کس نخواهد توانست به اطلاعات مربوط به تراکنش ها و مبادلات شما دست یابد.
کاربران بیت کوین همچنین می توانند ارز خود را با استفاده از پشتیبان گیری و کد گذاری محافظت کنند. علاوه براین هویت و اطلاعات شخصی آنها همیشه محافظت می شود، زیرا نیاز به اعلام هیچ یک از آنها برای انجام پرداخت نیست.

شفاف و بی طرف

هر تراکنش و تمام اطلاعات مربوط به آن برای همه در دسترس است و بنابراین همه می توانند در هر لحظه آن را بررسی و مشاهده کنند. پروتکل بیت کوین رمزگذاری شده است و به همین دلیل هیچ انسان یا سازمانی نمی تواند آن را کنترل یا دستکاری کند. شبکه بیت کوین غیرمتمرکز است و بنابراین هیچ کس آن را به طور کامل کنترل نخواهد کرد. بنابراین با توجه به این دلایل بیت کوین همیشه شفاف و پیش بینی شده است.

نمی تواند جعل شود

یکی از رایج ترین روش های کلاهبرداری در دنیای دیجیتال، استفاده دوباره از یک پول و انجام دوباره تراکنش است. این موضوع “پرداخت مجدد” نامیده می شود. برای مقابله با این روش کلاهبرداری، بیت کوین مانند سایر ارزهای رمزنگاری شده از فناوری بلاک چین و نیز مکانیزم های مختلف تایید جمعی در تمام الگوریتم های خود استفاده می کند.


[sta_anchor id=”قیمت-ارز-دیجیتال-بیت-کوین” unsan=”قیمت ارز دیجیتال بیت کوین” /]

قیمت ارز دیجیتال بیت کوین

در زمان نگارش این مقاله مورخ 20/11/1398 قیمت بیت کوین در بازار ارز های دیجیتال برابر است با 9830.00 هزار دلار آمریکا.

نمودار قیمتی بیت کوین


” ممنون که تا پایان مطلب بیت کوین چیست با ما همراه بودید “

بیشتر بخوانید:

Leave a Reply