برنامه های غیر متمرکز یا Dapp چیست؟

با تعریفی از بلاک چین از سایت زوم ارز شروع می کنیم. می دانیم اطلاعات ذخیره شده روی سیستم بلاک چین ، میان همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند و با استفاده از رمزنگاری امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریبا غیرممکن است. ما در این مقاله برنامه های غیر متمرکز یا Dapp رو شرح خواهیم داد.

از ویژگی های جذاب بلاک چین این است که هیچ شخص یا مقام واحدی کنترلی بر بلاکچین ندارند. بر اساس تایید بررسی و تایید یک انجمن آنلاین تراکنش ها صورت می پذیرد ، همین مورد باعث می شود که بلاکچین غیر متمرکز باشد. به برنامه‌هایی که روی بلاک چین ساخته می‌شوند برنامه غیر متمرکز یا دی‌‌اپ ( Dapp ) می‌گویند.

با یک عکس تفاوت برنامه های عادی و برنامه های غیر متمرکز را می بینیم.

پایگاه جامع زوم ارز - برنامه های غیر متمرکز یا Dapp چیست

 

خصوصیات مهم برنامه های غیر متمرکز یا Dapp ها

زوم ارز - شرحی درباره برنامه های غیر متمرکز یا Dapp

متن باز: برنامه های غیر متمرکز متن باز هستند تا در دسترس همه باشند تا در صورت لزوم با تصمیم اکثریت تغییرات لازم در انها انجام شود.

غیر متمرکز: از مهم ترین خصوصیات آن است که تمام ثبت های عملکرد ، اقدامات و تراکنش های برنامه در دفترکل عمومی ذخیره شود. به دلیل بستر بلاک چین یا شبه بلاک چین این  برنامه ها، سرور مرکزی  در آن وجود ندارد و تمام نودها ( گره ها ) با یکدیگر برابر می‌باشند.

انگیزشی:  با پاداش دادن واحدهای ارز دیجیتال به افرادی که امنیت و فعالیت بلاک چین را انجام میدهند،  انگیزه ان هارا بالا می برند.

پروتکل:  برنامه نویس پروتکلی برای تحقق درست برنامه  می نویسد و همه کسانی از برنامه استفاده خواهند کرد باید ان را قبول کنند.  پروتکل های زیادی  وجود دارد که از جمله مهم ترین انها میتوان به Pow و  Pos اشاره کرد.

مثال: پلتفرم برنامه های غیر متمرکز اتریوم

بلاک چین اتریوم قابلیت بالاتری نسبت به بلاک چین های دیگر دارد. قابل برنامه ریزی است و توسط  توسعه دهندگان می‌توانند برای ساخت انواع جدیدی از برنامه های کاربردی از آن استفاده کنند که این برنامه های کاربردی غیر متمرکز همان Dapp ها هستند.

بلاک چین اتریوم یک پروتکل برای ساخت برنامه  های غیر متمرکز ایجاد کرده است و اجازه می دهد هر کسی بتواند قرارداد هوشمند و برنامه  غیر متمرکز خود را بنویسد.

سه نوع برنامه بر روی بلاک چین اتریوم می توان نوشت:

برنامه های مالی ( financial application ) :

شبکه‌ای از گره‌های مختلف در شبکه اتریوم این تبادل اطلاعات برای حل و فصل  قرار داد اتر  را انجام می‌دهند.

برنامه های نیمه مالی ( semi-financial application ) :

علاوه بر عملیات مالی، عملیاتی غیر مالی نیز وجود دارد.

برنامه های دولتی ( governance application ) :

از مهم ترین انها میتوان  به انتخابات و رای گیری توسط دولت ها اشاره کرد. در اینجا بعد مالی معنی ندارد.

برخی دیگر از پلتفرم های Dapp

برای استفاده از پلتفرم اتریوم ،احتیاج به زبان برنامه نویسی خاص سالیدیتی است . نسل جدید پلتفرم های Dapp ، به شما امکان می دهد با استفاده از زبان های سنتی مانند Python و JavaScript برنامه نویسی کنید.

از جمله پلتفرم ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

Neo

با زبان سی و جاوا سازگار بوده و در آینده از پایتون ( Paython ) و گو ( Go ) نیز پشتیبانی خواهد نمود.  با همکاری و پروژه های پیشرفته، به سرعت در حال رشد و توسعه است. Neo تلاش می کند تا پایه و اساس اینترنت نسل بعدی شود.

Cardano

پروژه‌ی چارلز ‌هاسکینسون (یکی از بنیانگذاران اتریوم) می‌باشد و ایده‌ی آن در سال 2015 مطرح شده است. Cardano یک پروژه بلاک چین و کریپتو کرنسی عمومی غیر متمرکز است و کاملاً منبع باز است. کاردانو در حال ایجاد یک بستر قرارداد هوشمند است که می خواهد ویژگی های پیشرفته تری را نسبت به پروتکل هایی که قبلاً تهیه شده را ارائه کند .این اولین پلتفرم بلاک چین است که از یک فلسفه علمی و یک رویکرد تحقیقاتی محور تکامل می یابد. تیم توسعه شامل یک مجموعه بزرگ جهانی از مهندسین و محققان خبره است.

QTUM

یک پلتفرم Dapp که از ترکیب کد ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بیت‌کوین و اتریوم ساخته شده است. یک پروژه جهانی است که هدف آن ایجاد ارتباطی بین بیت کوین و جوامع اتریوم ، دنیای واقعی و جهان بلاک چین است.  تیم Qtum از دو بیت کوین و اتریوم و همچنین شرکت های سنتی مانند Baidu ، Alibaba ، Tencent ، NASDAQ و موارد دیگر استفاده می شود.

 Lisk

لیسک که در ماه مه سال 2016 تأسیس شد ، به همه فرصتی می دهد تا از طریق شبکه بلاک چین، ابزارهای توسعه دهنده و جامعه ، از فناوری بلاک چین بهره مند شوند.  تقریبا یک پلتفرم تازه واردکه  بیشتر محصولات و خدمات هنوز معرفی و امتحان نشده‌اند.

ساختار برنامه های غیر متمرکز

مانند برنامه‌های معمولی تحت وب ، برنامه هاب غیر متمرکز نیز دارای دو قسمت  فرانت‌اند و بک‌اند هستند. فرانت‌اند در آنها مانند برنامه‌های معمولی تحت وب بخشی است که با کاربر ارتباط مستقیم دارد.

بک‌اند آن  شبکه بلاک چین و  قردادهای هوشمندهستند. کدها و برنامه ها  روی قرار داد هوشمند نوشته می شوند و روی  شبکه بلاک چین قرار می‌گیرند.

در واقع می توان نوشت:

توضیح برنامه های غیر متمرکز یا Dapp | پایگاه جامع زوم ارز

 

Leave a Reply