ارز دیجیتال چیست؟

واژه ای که به تازگی به گوش همگی میرسد ارز دیجیتال است.ارز دیجیتال یا Cryptocurrency را میتوان گونه جدیدی از پول دانست که تحت شبکه بلاک چین توسعه پیدا کردهاند.این واژه انگلیسی رمز ارز از دو عبارت crypto‌ به‌معنای رمز و currency به‌معنای ارز تشکیل‌شده‌است.

همچنین می توان اینگونه بیان کرد : کریپتوکارنسی‌ها در‌حقیقت نوعی پول اینترنتی هستند که با استفاده از تکنولوژی کریپتوگرافی (رمزنگاری) رمزگذاری می‌شوند و تمام ویژگی‌های پول‌های رایج را بجز ماهیت فیزیکی دارا هستند. می‌توان آنها را با ارزهای دیگر مبادله کرد، با آنها تراکنش‌های مالی انجام داد، و برای خرید کالا و خدمات از آنها استفاده کرد.

ویژگی ارز دیجیتال:

از خصوصیات مهم آن می توان به غیر متمرکز یا مستقل بودن آن اشاره کرد.پس می توان گفت ارز دیجیتال توسط هیچ ارگان یا نهاد دولتی کنترل یا اداره نمیشود. این ویژگی باعث میشود که یک ارز دیجیتال هیچگاه نتوان تحریمی بر آنها وضع کرد.

بسیاری از سایت ها برای اشاره به ارزهای رمزنگاری‌شده (Cryptocurrency) از نام‌های زیر نیز استفاده می‌کنند:

  • ارز رمزپایه
  • کریپتوکارنسی‌
  • ارز دیجیتال
  • رمزارز
  • ارز رمزی

اما در واقع ارزهای دیجیتال دسته گسترده‌ای ارزها هستند و ارزهای رمزنگاری شده به عنوان زیردسته این ارزها محسوب می‌شوند.قابل ذکر است کریپتوکارنسی‌ خود دارای دو دسته توکن (Token) و کوین (Coin) است، اساسی‌ترین تفاوت این دو این است که توکن‌ها دارای بلاک‌چین اختصاصی نیستند و بر پایه یک بلاک‌چین دیگر همانند اتریوم (ethereum) ایجاد می‌شوند، اما کوین‌ها بلاک‌چین اختصاصی خود را دارند. با این حال برخی از افراد هستند که این دو مفهوم را برای ارزهای مختلف بکار می‌برند.

ارز دیجیتال

به عبارتی می توان گفت : ارزهای دیجیتال همانند ریال و دلار پول‌هایی هستند که با سازوکار مختلفی ایجاد و توزیع می‌شوند. فرایند خلق برخی از این پول‌ها مانند بیت کوین با ماینینگ انجام می‌شود و برای تعدادی دیگر از آن‌ها، تمامی سکه‌ها از قبل به صورت استخراج شده در شبکه قرار می‌گیرند.

اگر بخواهیم تعدادی از ارز های معروف دیجیتال را نام برد،میتوان به موارد زیر اشاره کرد

  1. بیت کوین
  2. اتریوم
  3. ریپل
  4. لایت کوین
  5. بیت کوین کش

همچنین میتوان گفت ارزهای دیجیتال بر روی فناوری‌ دفترکل توزیع شده ساخته‌ شده‌اند که یکی از محصولات مهم آن، فناوری بلاک چین است. بلاک چین‌های عمومی که اکثر ارزهای دیجیتال از آن استفاده می‌کنند، قابلیت مشاهده تمامی تراکنش‌ها را چه برای افرادی که در شبکه حضور دارند و چه برای افراد خارج از شبکه فراهم می‌کند.

 

Leave a Reply