Zcash چیست؟

Zcash یک ارز دیجیتال متن باز و غیرمتمرکز است. زی کش همانند بیت کوین 21 میلیون واحد است و بمنظور برطرف کردن مشکلات رایج بیت کوین ارائه شده است تا کاربران از حریم خصوصی کامل در تراکنشها بهره مند باشند. بنیانگذار زی کش آقای زوکو ویلکاکس معتقد است که اگر بیت کوین را به همانند پروتکل http بدانیم، زی کش همانند https‌ خواهد بود. منظور این است که زی کش بگونه ای طراحی شده است که امنیت بیشتری را در تراکنش‌ها داشته و حریم خصوصی کاربر را بهتر حفظ می‌کند.


تاریخچه زی کش

در اکتبر سال 2016 زوکو ویلکاس(Zooko Wilcox) زی کش را به عنوان فورک بیت کوین ارائه داد. به دلیل شفافیت تراکنش‌های بیت کوین، ویلکاس تغییرات گستردهای در کدها داد تا تراکنشها برای کاربران مخفی بماند. ابتدا نام پروتکل این پروتکل زیروکوین (Zerocoin) بود و سپس به زیروکش (Zerocash) تغییر نام داد و در نهایت نام زی‌کش ( Zcash ) برای آن انتخاب شد. سرمایه گذاری اولیه توسط افرادی مانند راجر ور و فرد ارسام انجام شد.


زی کش چگونه کار می کند؟

Zcash همانند بیت کوین بلاک چین مربوط به خودش دارد و بصورت ماینینگ کار میکند. تراکنشهای زی کش توسط همه اعضای شبکه تایید میشوند و سپس توسط ماینرها در بلاکها قرار میگیرند، با به هم پیوستن بلاکها بلاک چین شکل میگیرد. کل کوینهای زدکش مانند بیت کوین 21 میلیون سکه است که در طول 131 سال ارائه میشود. اما تفاوت در زمان پردازش بلاکها میباشد. در بیت کوین زمان پردازش هر بلاک در بیت کوین 10 دقیقه است ولی در زی کش 2.5 دقیقه است. در حال حاضر هر 2.5 دقیقه 12.5 واحد زی کش استخراج میشود. بعد از 840000 بلاک پاداش استخراج نصف میشود. با توجه به اینکه در هر سال 210240 بلاک پردازش میشود، بعد از 4 سال یعنی اکتبر 2020 پاداش استخراج هر بلاک نصف میشود.

الگوریتم استخراج بیت کوین SHA-256 ولی الگوریتم استخراج زی کش Equihash میباشد. آدرس کیف پولهای زی کش به دو دسته تقسیم میشود. دسته اول آدرسهایی که با حرف t شروع میشود، این آدرسها شفاف است و مانند آدرس کیف پولهای بیت کوین، تمام جزییات تراکنش و موجودی آدرس کیف پول قابل مشاهده است. دسته دوم آدرسهایی که با حرف z شروع میشود، یک آدرس کاملا خصوصی است که از روش اثبات دانایی صفر برای رمزنگاری استفاده شده است. با انتخاب این آدرس کلیه جزییات تراکنش مانند آدرس کیف پول فرستنده، گیرنده، مبلغ و … مخفی میماند. کاربر در هنگام تراکنش انتخاب میکند که از کدام آدرس استفاده کند.


استخراج زی کش

با توجه به استفاده زی کش از الگوریتم Equihash، برای استخراج این ارز به RAM بالا نیاز است. استخراج Zcash توسط CPU و GPU قابل انجام است. نرم افزار Minergate که برای استخراج ارزهای مختلف استفاده میشود، میتوان برای استخراج زی کش نیز استفاده نمود. این نرم افزار برای سیستم عاملهای ویندوز، لینوکس و مک قابل اجراست. نرم افزار Nicehash بطور اختصاصی برای ویندوز زی کش استخراج می کند. نرم افزار claymore برای استخراج زی کش با GPU است.


خرید زی کش

Zcash را هم میتوان بطور مستقیم از بعضی از صرافی ها خرید و هم میتوان با شارژ بایننس یا بیت کوین در کیف پولهایی مانند بایننس به زی کش تبدیل کرد.


قیمت زی کش

قیمت Zcash پس از یک هفته عرضه در تاریخ 29 اکتبر 2016 به دلیل مشکلات صرافی های پذیرنده و تعداد کم واحدهای استخراج شده قیمت بسیار بالایی گرفت. در آن تاریخ قیمت هر واحد بیت کوین 680 دلار قیمت داشت در حالی که هر واحد زی کش 4290 دلار معامله میشد. با رفع مشکلات صرافی و عرضه زی کش قیمت بشدت سقوط کرد. بعد از قیمت هیجان انگیز اولیه زی کش، بهترین عملکرد زی کش در ژانویه 2018 اتفاق افتاده است که قیمت هر واحد به 870 دلار رسید. قیمت زی کش در زمان نگارش این مقاله در محدوده 30 دلار است.

مطالبی درباره Zcash-زوم ارز


کیف پولهای پشتیبانی کننده زی کش

6 کیف پول که زی کش را پشتیبانی می کنند و طبق سایت COINSWITCH بالاترین امتیاز را دارند عبارتند از:

1.TREZOR

2. Ledger Nano S

3.Free Wallet

4.Cryptonator

5.Jaxx Liberty

6.Coinomi

دو کیف پول اول سخت افزاری هستند. کیف پولهای سخت افزاری بصورت آفلاین و کاملا امن نگهداری میشود. قیمت این کیف پولها بین 80 تا 100 دلار است. کیف پولهای سوم تا پنجم کیف پولهای نسخه دسکتاپ هستند و کیف پول ششم کیف پول مخصوص موبایل است.


چشمانداز زی کش

آدرس کیف پول بیت کوین نام مستعار هر فرد است. هرچند که آدرس کیف پول هر فرد نام واقعی او نیست، اما همچنان میتوان توسط آن آدرس ردیابی شوند. افزایش حریم خصوصی کاربران مورد حمایت اتحادیه اروپا و قانونگذاران اتحادیه اروپا میباشد، به همین دلیل Zcash توجه بسیاری از سرمایه گذاران را به خود جلب نموده است. از طرفی نگرانی دولت ها از معاملات و تراکنش های مخفی در خصوص اعمال مجرمانه زی کش را تحت الشعاع قرا داده است.

 

Leave a Reply